Ara
Close this search box.

ENDOMETRİAL POLİP

Endometrial Polipler ( Rahim Polipleri )

Endometrial polipler ( rahim polipleri ) rahimin en iç tabakasından gelişen bazen tek, bazen birden fazla ve çoğunlukla iyi huylu lezyonlardır. Endometrial polip gelişiminden östrojen hormonu sorumlu tutulmaktadır. Tıbbi olmayan bir ifade ile anlatmak gerekirse polipler rahim içinden gelişen iyi huylu mercimek ya da nohut tanesi şeklinde bir et parçalarıdır. Kansere dönüşme olasılıkları vardır ama düşüktür (5/1000). Kansere dönüşme ihtimali, hastanın yaşına, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik bir hastalığa sahip olup olmamasına ve kilosuna bağlıdır. İleri yaşta ve kilolu kadınlarda kansere dönüşme ihtimali gençlerden çok daha yüksektir.
Rahim içi polipler zannedildiğinden sık gözlenir. Her 100 kadından 15 inde endometrial polip vardır. 20 yaş altında nadiren görünür. Özellikle 40-50 yaş arasında daha yüksek oranda izlenirler

Endometrial Polipler Nasıl Belirti Verir?

Endometrial polipler çoğu zaman belirti vermez. Belirti verdiğinde ise en sık düzensiz vajinal kanamalar ile kendini gösterir. Adet düzensizliği olan kadınlar incelendiğinde bunların %30 unda endometrial polipler saptanır. Polipler adetten önce ve adetten sonra gözlenen kahverengi akıntı ile de kendini gösterebilir. Polipler ağrı yapmaz ama kanama düzensizliği yaparak adet sancısında yaşanan ağrıların oluşmasına sebep olabilir. Kahverengi akıntı başka hastalıklarda da gözlenebilir. Bu yüzden böyle bir belirti varlığında hastanın deneyimli bir jinekolog tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Polipler rahim içinde değişik boyutlarda ve değişik sayılarda ve değişik yerlerde gelişebilirler. Düzensiz kanama yaptıkları için, spiral gibi yabancı cisim reaksiyonu oluştururlar, sperm geçişini tıkayabilirler, embriyonun rahime tutunmasına engel olabilirler ve neticede hamileliğe engel olabilirler. Nadiren polip varken de hamilelik olabilir. Ama polip olduğu biliniyorsa gebelik planlanmadan önce poliplerin alınması gebelik şansının artırılması için uygun olacaktır.

Endometrial Polip Tanısı Nasıl Konur?

Endometrial polip tanısı koyabilmek için gelişmiş bir ultrason cihazına ve bu konuda tecrübeli bir jinekoloğa ihtiyaç vardır. Ultrason ile tam tanı konamayan durumlarda rahim içine serum fizyolojik verilerek yapılan bir test (SİS) ile tanı doğrulanabilir. Rahim filmi (HSG) çekilerek rahim polipleri tanınabilir. Tanı amaçlı yapılan histeroskopi ile de endometrial polipler görülebilir.

Endometrial Polipler Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Polipler rahim içinde değişik boyutlarda ve değişik sayılarda ve değişik yerlerde gelişebilirler. Düzensiz kanama yaptıkları için, spiral gibi yabancı cisim reaksiyonu oluştururlar, sperm geçişini tıkayabilirler, embriyonun rahime tutunmasına engel olabilirler ve neticede hamileliğe engel olabilirler. Nadiren polip varken de hamilelik olabilir. Ama polip olduğu biliniyorsa gebelik planlanmadan önce poliplerin alınması gebelik şansının artırılması için uygun olacaktır.

Endometrial Polipler Nasıl Tedavi Edilir?

Endometrial poliplerin tedavisinde histeroskopi kullanılır. İnce uzun bir kamera ile rahim içine girerek yapılan bir yöntemle yapılır. Polipler rahim içini görmemize yarayan histeroskopi adı verilen cihaz ile önce incelenir, sonrasında ya makas ya da enerji akımı kullanılarak sapından kesilip alınır. Alınan parça risk değerlendirilmesi için patoloji birimi tarafından incelemeye alınır. Polip küretaj yöntemi ile de rahimin içinden çıkarılabilir. Ancak bu yöntem körlemesine yapılan bir işlem olduğu için polipin ne kadarlık kısmının çıkarıldığını ne kadarlık kısmının geride kaldığını anlamak imkânsızdır.

Polip ameliyatı (histeroskopi) günübirlik girişim şeklinde yapılır. Uzun süre hastanede yatılması gerekmez. Ameliyattan önce 6 saat açlık yeterlidir. Sedasyon ile operasyon gerçekleştirilir. İşlem ortalama 10-15 dakika sürer.
Hasta uyandıktan ve kendine geldikten sonra 3-4 saat içinde hastaneyi terk edebilir. Ertesi gün normal hayatına devam edebilir. İşlemden sonra birkaç gün az miktarda kanaması olabilir. Poliplerin tekrarlama riski vardır bu nedenle periyodik kontroller yapılması uygundur. Polip ameliyatı sonrası adet düzensizliği düzelir ara kanamalar geçer ve kanamaların miktarı azalır. Histeroskopi sonra kanama bittikten sonra cinsellik başlayabilir.

Endometrial polipler bitkisel tedavisi, soğan suyu kürü, hacamat ve aroma terapi gibi tuhaf yöntemler ile tedavi edilemezler. Bu yöntemler para ve zaman kaybına neden olurlar.

Meme kanseri tedavisinde 5 yıl boyunca kullanılması gereken Tamoksifen ilacının endometrium üzerine etkisi vardır ve endometriumun kalınlaşmasına yol açar. Bu kalınlaşmanın derecesi ve beraberinde polip olup olmadığının tespiti önemlidir. Çünkü Tamoksifene bağlı rahim kanseri gelişebilir. Menopozda normal endometrium kalınlığı 4 mm’dir. Endometrial kalınlaşma varsa ve özellikle de beraberinde fazla ya da düzensiz kanama varsa endometrial biopsi alınması ve çıkartılan materyalin mutlaka patolojik incelemeye gönderilmesi gereklidir.

Düzensiz kanamalarınız varsa, adet miktarınız fazla ise, adetten önce ya da sonra kahverengi lekelenme şeklinde kanamalarınız oluyorsa, iki adet dönemi arasında ara kanama şeklinde kanamalarınız oluyorsa, hamile kalmakta güçlük çekiyorsanız endometrial polip (rahim polipi) açısından muayene olmanız gerekir.