Ara
Close this search box.

İDRAR KAÇIRMA – İNKONTİNANS

İdrar Kaçırma - İnkontinans Nedir?

İdrar kaçırma, kişinin idrarını istemsiz olarak tutamaması ve zamansız idrarını boşaltmasıdır. 30 yaşın üzerindeki her beş kadından biri az ya da çok idrar kaçırma problemi ile karşı karşıyadır. 65 yaşından sonra ise neredeyse her 3 kadından birinde idrar kaçırma görülür. İdrar kaçırma özellikle kadınlar arasında tahmin edilenden çok daha yaygındır ve bu durum hastaların çoğunda psikolojik ve sosyolojik ilişkilerde kısıtlanmaya yol açar.

Kadınlarda idrar kaçırma sorunu erkeklere oranla daha yaygın görülmektedir.

Bunun nedeni:

İdrar kaçırma sorunu artık orta ve genç yaştaki insanlarda düşünüldüğünden daha çok karşımıza çıkabilmektedir. İdrar kaçırma problemi, kişinin günlük yaşamını ve hayat kalitesini de olumsuz yönde etkiler. İdrar kaçırma problemi çok yıpratıcıdır. Sürekli ıslaklık ve koku endişesiyle rahatsızlık hissi olur ve kişiyi toplumdan soyutlayarak depresyona yol açabilir.

İdrar kaçırma genel olarak 4 gruba ayrılmaktadır.

Stres tipi idrar kaçırma

Stres tipi idrar kaçırma kadınlarda en sık görülen idrar kaçırma tipidir. Öksürme, hapşırma, gülme, ağır kaldırma ve egzersiz gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda idrar kaçışı olur.

Stres tipi idrar kaçırmanın nedenleri:

Taşma tipi idrar kaçırma

Taşma tipi idrar kaçırma genelde yaşlılarda görülür. Mesanenin sinir ağında patoloji vardır. Ayrıca idrar yaparken idrar çıkışı için gevşemesi gereken mesane kapağı yeterince gevşeyemez. Gevşeme olmadığı için mesane tam olarak boşalamaz. Bununla birlikte sinir ağındaki patoloji nedeni ile mesane idrarla dolduğunu da anlayamaz. Sıkışıklık hissi olmaz ve sızıntı şeklinde idrar kaçışı olur.

Taşma tipi idrar kaçırma nedenleri:

Sıkışma tipi idrar kaçırma

Sıkışma tipi idrar kaçırma ani ve yoğun olarak idrara çıkma isteği ve istemsiz idrar kaçırma olarak tanımlanır.

Sıkışma tipi idrar kaçırma nedenleri:

Karışık tip idrar kaçırma

Karışık tip idrar kaçırma stres idrar kaçırma ile sıkışma idrar kaçırmanın bir arada olduğu durum olarak tanımlanır. Örneğin hasta öksürdüğünde ya da hapşırdığında, bazen de ani bir sıkışma hissi sonrasında idrarını kaçırabilir. Kadınlarda daha sık görülür.

Karışık tip idrar kaçırmanın nedenleri:

Lazer ile İdrar Kaçırma Tedavisi Nedir?

Lazer ile İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazer ile İdrar Kaçırma Tedavisi Fiyatları Nedir?

Sağlık Bakanlığının kuralları gereği internet sitesinden lazer ile idrar kaçırma tedavisi fiyatını yayınlayamıyoruz. Ancak merkezimizi arayarak fiyat alabilirsiniz. Lazer ile idrar kaçırma tedavisi fiyatlarımız gizli değildir. Dileyen hastalarımıza telefonla arayarak işlem ile ilgili fiyat bilgisi alabilirler. Silivri’de bulunan Dr. Eser Ağar Sağlık Merkezi’nde Lazer ile İdrar Kaçırma Tedavisi, Lazer ile Vajina Daraltma ve Lazer ile Renk Açma işlemleri uygulanmaktadır. Ayrıntılı bilgi ve randevu almak için 0 (212) 728 63 61 numaralı telefonu arayabilirsiniz.