Ara
Close this search box.

VAJİNA DARALTMA

vajina-daraltma

Doğum sırasında meydana gelen yırtıklar ve ardından yaşanan yetersiz doku iyileşmesi nedeniyle, hastalar vajinal genişleme şikayetleriyle doktora başvururlar. Birçok hasta, vajina daraltma yöntemlerinin varlığından habersizken, eşleriyle ciddi cinsel problemler yaşamaktadırlar. Bu durum, hastaların özgüvenini zedelemekte ve stresle birlikte vajinal salgı azaldığı için cinsel ilişki artık dayanılmaz hale gelmektedir.Bazı hastalar, ilişki esnasında vajinadan gelen sesler nedeniyle özgüven sorunları yaşarken, iç çamaşırlarında sürekli nem ve koku oluşmaktadır. Hastalar, idrar torbasının düşecek gibi hissedilmesiyle de rahatsızlık duyarlar. İlerleyen evrelerde, idrar torbası veya rektum vajinadan dışarı sarkarak idrar kaçırma, kabızlık ve sürtünmeye bağlı tahrişler ortaya çıkar. Kadınlar, genital bölgenin şekli ve görünümüne artan bir önem atfetmektedirler. Orta yaşlı kadınlar, doğum hasarlarının yol açtığı işlevsel kayıpları kabullenmeyip, tedavi alternatiflerini araştırmaktadırlar.

Estetik cerrahi alanında hızla büyüyen bir dal olan genital estetik cerrahi, kadınların yaşam kalitesini ve cinsel yaşantılarını iyileştirmeye yönelik birçok yöntem sunmaktadır. Vajinal gençleştirme ya da Vaginal Rejuvenation, yaşlanma ve doğumların vajina üzerindeki etkisini geri çevirmeye yardımcı olan prosedürlerin genel adıdır.

Bu prosedürler dört ana kategoride incelenebilir

1- Vajinal Ruga Restorasyonu

Vajinanın duvarlarında bulunan enine deri kıvrımlarına “Ruga (rugae)” denir. Bu kıvrımlar, cinsel ilişki sırasında kayganlık sağlamaya ve doğum sırasında vajinanın genişlemesine yardımcı olur. Rugalar zamanla yaş ve doğumlar nedeniyle kaybolabilir. FraxiVa® lazer yöntemi, bu kıvrımları yeniden oluşturmaya yardımcı olur. Bu yöntemle vajinanın dokusuna mikronluk lazer atışları uygulanarak, komşu dokular tarafından onarım süreci başlatılır. Bu sayede vajina dokusu daha genç, sağlıklı ve dar hale gelir, cinsel hazzı artırır. FraxiVa® ile yapılan ruga restorasyonu, 15-20 dakikalık kısa bir işlemle gerçekleştirilir ve hasta hemen normal yaşantısına dönebilir. İşlemden sonraki ilk hafta cinsel ilişkiden kaçınılması önerilir.

2- Radyofrekans ile Vajina Daraltma

Eğer vajinadaki genişleme minimal düzeyde ise, ameliyatsız bir yöntem olan radyofrekans ile daraltma işlemi uygulanabilir. Radyofrekans, dokuyu ısıtarak sıkılaştırır ve anestezi gerektirmeyen bu yöntemle, haftalık seanslar sonucu kademeli olarak vajina daralması hedeflenir. Ancak, radyofrekans yöntemiyle elde edilecek başarı oranı, cerrahi yönteme göre sınırlıdır.

3- CO2 Lazer ile Vajina Daraltma ( FraxiVa® )

Hafif vajina genişlemelerinde tercih edilen yöntemlerden biri CO2 Lazer (Karbondioksit Lazer) yöntemidir. FraxiVa®, fraksiyonel karbondioksit lazer teknolojisi ile vajinanın daraltılmasında kullanılır. Vajinanın içinde kontrollü, 0,1 mikron derinliğinde noktasal hasarlar oluşturarak hücre yenilenmesi ve kollajen üretimi sağlayarak daha sıkı ve sağlıklı bir doku oluşumuna yol açar. Lokal anestezi ile yapılan bu işlem, 15-20 dakika sürer ve sonrasında hastanın bir hafta süreyle cinsel ilişkiye girmemesi önerilir. İyileşme sürecinde vajinal akıntı şikayeti olabilir. Bu yöntemle elde edilen vajina daraltma etkisi, cerrahi yöntemlere kıyasla daha sınırlıdır.

4- Cerrahi Olarak Vajina Daraltma Operasyonu

Ciddi düzeyde vajinal genişleme durumunda, cerrahi yöntemlerle vajinanın daraltılması mümkündür. Genel anestezi veya spinal anestezi altında gerçekleştirilen bu işlem sonrasında hastanın bir gece hastanede kalması gerekmektedir. İşlem sonrası 2-3 gün dinlenen hasta, daha sonra iş hayatına dönebilir. Dikişlerin iyileşme sürecinde 40 gün süreyle cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir.

SONUÇ OLARAK

Radyofrekans ile vajina daraltma, anestezi gerektirmeyen ve seanslarla gerçekleştirilen, ancak etkisi yavaş ortaya çıkan bir yöntemdir. Lazer yöntemi ise 2 seansta uygulanan ve radyofrekansa göre daha hızlı etki gösteren bir yöntemdir. Her iki yöntemin vajina daraltma potansiyeli, cerrahi operasyona kıyasla daha azdır. Ancak hastanede yatış gerektirmemeleri, risklerinin ameliyata göre çok daha az olmaları, günlük yaşam içerisinde kolaylıkla uygulanabilmeleri nedeni ile seçilmiş hastalarda ilk seçenek olarak tercih etmekteyiz. Orta ve şiddetli vajinal gevşeklik durumlarında vajina daraltma ameliyatını uygulayarak daha kesin ve kalıcı sonuçlar elde etmekteyiz.

Geçmişte, vajinal gevşeklik durumunda sadece vajina daraltma ameliyatı uygulayabiliyorduk. Hafif ve orta düzeydeki vajinal genişlik durumlarında ameliyatı gereksiz görmekte ve herhangi bir müdahale yapamıyorduk. Hafif ve orta düzeydeki hasta grubu için Radofrekans ve Lazer ile yapılan vajina daraltma işlemi, kadınların bu taleplerine etkili bir çözüm sunmaktadır.