Ara
Close this search box.

LABİOPLASTİ

LabioPlasi

LABİOPLASTİ (İÇ DUDAK ESTETİĞİ)

İç dudaklar, ya da tıbbi adıyla labia minora, labia majora (dış dudaklar) arasında, klitoristen vajen girişine kadar uzanan, yağ ve kıl hücresi içermeyen, sinir ve kan damarları açısından zengin yapılardır. Kişiye ve ırklara göre şekil, uzunluk, biçim ve renk açısından farklılıklar gösterir. İç dudaklar bazen normalden büyük olabilir ve bu durum tıbbi olarak labial hipertrofi olarak adlandırılır. Büyüklük veya iç dudak asimetrisi durumunda, estetik amaçlı yapılan düzeltme işlemlerine labioplasti denir.

Son 5 yılda hem labioplasti daha geniş kitleler tarafından bilinir hale gelmiş hem de labioplasti operasyonlarının sayısında önemli bir artış gözlemlenmiştir. Bu durum, labioplasti ameliyatını meme ve burun estetiği operasyonlarından sonra en sık uygulanan estetik ameliyatlar arasına taşımıştır.

İç ve dış dudakların görünümü kişiden kişiye değişiklik gösterir ve ‘normal’ bir görünüm tanımlamak doğru değildir. Herkesin ‘normal’ olarak algıladığı imaj farklıdır. İç dudakların görüntüsü, kişiyi rahatsız ediyor mu sorusu önemlidir.

İç dudak sarkması genetik ve hormonal faktörler, ergenlik dönemindeki büyüme, hamilelikler, kilo değişimleri, sık vajinal enfeksiyonlar ve doğum gibi etkenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca, ağda yapmak ve şiddetli mastürbasyon da iç ve dış dudaklarda gevşeme ve asimetriye yol açabilir. Bu durumlar, kişinin labioplasti operasyonu düşünmesine neden olabilir.

Labioplasti, 18 yaşını doldurmuş tüm bireylere yapılabilir. Regüle edilmemiş diyabet, tedavi edilmemiş tiroid hastalıkları, psikiyatrik ilaç kullanımı, kan sulandırıcı ilaçlar, yoğun sigara ve alkol tüketimi veya uyuşturucu madde kullanımı olan bireylerde, labioplasti operasyonu uygun olmayabilir.

LABİOPLASTİ SÜRECİ

1. Trim Labioplasti: Makas ve bistüri kullanılarak gerçekleştirilen bu yöntem, genelde trim labioplasti olarak adlandırılır.

2. Radyofrekans Labioplasti: İç dudaklar radyofrekans cihazı kullanılarak küçültülür. Bu yöntemde yanal doku hasarı az olup, doku kesilirken sağlam doku yanmaz ve kanama kontrolü kolaylaşır.

3. Lazer Labioplasti: Fraksiyonel ya da diode lazer kullanılarak iç dudakların küçültülmesi işlemine lazer labioplasti adı verilir.

4. Wedge Labioplasti: Trim labioplastiden farklı olarak, iç dudakların ortası ya da alt kısmından üçgen şeklinde doku çıkarılır. Bu yöntem, iç dudağın doğal renginin korunmasına yardımcı olur.

5. Deepitelizasyon Labioplasti Tekniği: Labiumların iç ve dış kısımlarından pencere şeklinde cilt dokusu çıkarılır ve dokular birbirine dikilir. Bu yöntemin amacı, iç dudak içerisindeki sinir ve damarların korunmasıdır.

LABİOPLASTİ SONRASI

Labioplasti operasyonu sonrasında, genital bölgede yaşanan genital bölgedeki ıslaklık, kötü koku, kot pantolon giyerken yaşanan sıkışma ve ağrı, bikini giyildiğinde oluşan çıkıntılar, idrar yaparken meydana gelen sapmalar ve genital bölgenin idrardan sonra kurutulmasındaki zorluklar gibi rahatsızlıkların azaldığı veya ortadan kalktığı görülür.

LABİOPLASTİ FİYATLARI

Labioplasti ameliyatının maliyeti, ameliyatın karmaşıklığına, yapılacak hastanenin özelliklerine ve labioplasti ile birlikte yapılacak diğer işlemlere göre değişiklik gösterebilir. Klitoris ile ilgili işlemler, labioplasti ameliyatının bir parçası olarak değerlendirilir ve ayrıca ücretlendirilmez.

LABİOPLASTİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Labioplasti sırasında dış dudak estetiği, klitoris estetiği, vajina daraltma ve kızlık zarı dikimi gibi ek ameliyatlar birlikte gerçekleştirilebilir. Labioplasti operasyonu, normal doğumu engellemez ve iç dudakların küçültülmesiyle sınırlıdır. Labioplasti sonrası his kaybı yaşanmaz ve bazı durumlarda cinsel duyarlılık artışı gözlemlenebilir. Deneyimli bir doktor dışında, labioplasti operasyonunun yapıldığı genellikle anlaşılmaz. Cinsel ilişkiye girmek için ameliyattan sonra 6 hafta beklemek önerilir. Labioplasti ve vajina daraltma ameliyatları aynı anda yapılabilir. Bakirelerde de labioplasti uygulanabilir, çünkü ameliyat kızlık zarına zarar vermez. Ameliyat sonrası iç dudaklarda tekrar sarkma olmaz. İyileşme süreci genellikle 4-6 hafta sürer ve kullanılan dikişler kendiliğinden eriyen türdendir. Labioplasti için en uygun zaman kış ayları olabilir, çünkü 6 haftalık iyileşme süreci göz önünde bulundurulmalıdır. Adet döneminde yapılan labioplasti enfeksiyon riskini artırabilir, bu nedenle adet sonrası bir zamanlama daha uygundur.

Labioplasti hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için Labioplasti Hakkında Herşey sitemizi ziyaret edebilirsiniz.