Ara
Close this search box.

HPV TESTİ

HPV DNA Testi

Kadınlarda en sık görülen kanserler içerisinde yer alan rahim ağzı kanserlerinin taramasında kullanılan HPV DNA PCR testidir. HPV testi yapılabilmesi için kadınlardan eğer siğil yok ise vajinal bölgeden alınacak sürüntü yöntemi ile test yapılabilir. Eğer siğil mevcut ise uzman doktor tarafından biopsi şeklinde alınmalı, koruyucu içeren transport tüp içerisene konularak laboratuara gönderilir. Erkeklerde siğil yok ise üretral bölgeden özel swaplarla sürüntü örneği alınarak HPV DNA testi yapılabilir. Eğer siğil var ise biopsi uzman doktor tarafından alınarak koruyucu transport tüp içerisine konularak laboratuvara gönderilir.

HPV DNA testi için numune alım süresi yaklaşık olarak 2-3 dakikadır. İşlem sonrası rahatlıkla günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

HPV virüsünün günümüzde bilinen 200 civarında alt tipi mevcut olup bunlardan yaklaşık 40 tanesi yüksek riskli kabul edilir. Ülkemizde en sık görülen yüksek riskli virüs tipleri sırasıyla TİP16, 18, 31, 33 ,35, 39, 45, 51, 52, 54, 56, 58’dir. HPV testiniz pozitif çıktığında beraberinde mutlaka smear testi yaptırmanız ya da beraberinde doktorunuz tarafından kolposkopi yöntemi ile rahim ağzının incelenmesi en doğru yaklaşımdır.

HPV DNA testlerimiz anlaşmalı olduğumuz Mavi Laboratuarlar Grubu bünyesinde yapılmaktadır.

HPV RİSK GRUPLARI VE TİPLERİ

DÜŞÜK RİSK GRUBU
MUHTEMEL YÜKSEK RİSK
YÜKSEK RİSK GRUBU

Mavi Laboratuarlar Grubu bünyesinde çalışılan HPV DNA PCR Genotiplendirme testi HPV’nin tüm tiplerini saptamaktadır. Yukarıda belirtilen 40 tipin tiplendirmesini yapıp, kalan HPV tiplerini Universal HPV adı altında tiplendirir. Diğer birçok laboratuar 20 HPV tipi ve altını saptarken Mavi Laboratuarlar Grubu çalışmış olduğu yöntemle HPV’nin tüm tiplerine bakmaktadır.

HPV DNA testi 5-7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.