Ara
Close this search box.

LAZER İLE VAJİNA DARALTMA

Vajinal Lazer Nedir?

Vajinal genişleme, doğum sırasında meydana gelen yırtıklar ve yetersiz doku iyileşmesi sonucu birçok kadının yaşadığı bir sorundur. Bu durum, ciddi cinsel problemlere ve özgüven kaybına yol açarken, ilişki esnasında rahatsızlık, sürekli nem ve koku gibi sorunlar da beraberinde gelmektedir. Kadınlar, genital bölgenin estetik ve işlevsel durumunu önemsemekte ve bu sorunlarla başa çıkabilmek için çözüm yolları aramaktadırlar. İşte bu noktada, lazer ile vajina daraltma yöntemi devreye girmektedir. Bu modern tedavi yöntemi ile, vajinal dokuları yeniden şekillendirerek, genişlemiş alanları daraltıp, hem estetik hem de işlevsel bir iyileşme sağlamayı hedeflemekteyiz.

Fraksiyonel CO2 lazer nedir?

1973 yılında servikal erozyonların tedavisi için CO2 lazerin ilk kullanımından bu yana, lazer teknolojisi jinekolojide yaygın olarak kullanılmaktadır. Lazer 1980’lerin sonlarında son derece popüler hale gelmesine rağmen, doksanlı yılların başlarında sağlık bakım maliyetlerini düşürme çabası nedeniyle daha ucuz teknolojilere yönelinmiş bu yönelim lazer enerjisine olan ilgiyi ve kullanımı azaltmıştır. Ancak günümüzde lazer teknolojik anlamda ciddi bir ilerleme kaydetmiş, yeniden popüler hale gelmiş ve tıbbın birçok alanında hakettiği yeri bulmaya başlamıştır.

CO2 lazer 10600 nm dalga boyundadır. 0,1–0,5 mm penetrasyon derinliği ve komşu termal hasar genişliğinin 0,5 mm olması nedeniyle son derece güvenlidir. Bu güvenlik, mesane, üreter ve barsak serozası gibi elektrokoterin güvenli olmayacağı hassas alanlarda kullanımına imkân sağlar. CO2 lazer, buharlaşmanın yanı sıra güç yoğunluğunu artırarak eksizyon ve kesi için de kullanılabilir.

Fraksiyonel CO2 lazer tedavisi sanılanın aksine yeni bir yöntem değildir. 2004 yılında geliştirilmiştir ve tıbbi literatürde güvenilir olduğuna dair çok sayıda çalışma bulunmakta ve cerrahi branşların bir çoğunda güvenle kullanılmaktadır. Fraksiyonel tedavi, lazer ışınının çok sayıda mikro ışına bölünmesi ile yapılır. Bu bölme sonucunda sadece lezyona odaklı tahrip alanı oluşturur ve normal doku etkilenmez ve böylece fraksiyonel olmayan tedaviye kıyasla daha az yan etkiye sahiptir.

Fraksiyonel CO2 lazerler farklı set up ve aplikatörler kullanılarak başka amaçlar ile de kullanılmaktadır. Bunlar genital bölge beyazlatma, genital siğil tedavisi, rahim ağzı yarası tedavisi, vajinal kuruluk ve cinsel ilişkide ağrı tedavisi, menopoza bağlı vulvo vaginal atrofi (deri incelmesi) tedavileri ve idrar kaçırma tedavisi, yüz gençleştirme, çil tedavisi, leke tedavisi, et benlerinin alınması ve ameliyat izlerinin azaltılmasıdır.

Lazer ile Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Hasta jinekolojik masaya alınır. Muayene için kullandığımız vajinal spekulum ile vajina içerisi görülür hale getirilir. Lazerin etkisini artırmak için vajinanın içerisi gazlı bez ile kurulanır. Ardından resimde gördüğünüz cihaz vajina içerisine uygulanır ve vajinanın duvarlarına mikronluk çok sayıda lazer atışı yapılır. Bu lazer atışları idrar yolunun çevresindeki kollajenin yapımını da artırdığı için idrar kaçırma sorunu olan hastalarda ilk seansta bile idrar kaçırmanın düzeldiğini izlemekteyiz.

İşlem için aç susuz olmaya gerek yoktur. Anesteziye gerek olmaz çünkü vajina içi, lazer atışlarının ağrısını hissetmez. Operasyon 10-15 dakika sürer. İşlem sonrası hasta işine dönebilir, günlük aktivitelerinden uzaklaşması gerekmez. Vajina dokusunun iyileşirken koyu renkli bir akıntı olması doğaldır ve bu iyileşmeye fırsat vermek için 7 gün ilişki önerilmez. 7 gün geçtikten sonra ilişkiye girilebilir.

Genelde 1 ay arayla 2 uygulama önermekteyiz. Bazı durumlarda 3-4 uygulamaya kadar çıkılabilir. Etkinin devamlı olması için lazer tedavisi yılda bir tekrarlanabilir.

İşlemin etkisi hem kadında hem erkekte 3 hafta sonra hissedilmeye başlar. 2. Seanstan 3-4 hafta sonra optimum etki elde edilir.

Lazer tedavisinin vajinaya etkisi

Lazer atışlarının izleri mukozada bu şekilde görülmektedir.

Şimdi gelin rugaları silinmiş, genişlemiş bir vajina mikroskop ile nasıl görülüyor ona bakalım.

Üstteki koyu mavi kısım vajina mukozası, gördüğünüz gibi incelmiş, fonksiyonunu kaybetmiş. Şimdi bu vajinaya lazer uygulayalım ve hemen tekrar mikroskop ile inceleyelim.

Gördüğünüz gibi lazerin etkisi ile dokuda bir miktar bozulma meydana geldi ve lazerden 30 gün sonra vajinaya tekrar bakalım ne göreceğiz.

Üst tabakanın nasıl yenilendiğini, mukozanın kalınlaştığını görmekteyiz. İki resmi yan yana koyunca nasıl bir değişim olduğunu daha net göreceğiz.

Şimdi de mikroskop değil gözümüz ile değişikliği gözleyelim.

Lazer atışlarının izleri mukozada bu şekilde görülmektedir.

Değişimi gözleyelim;

İKİ Seansdaki Değişim;

Başka bir örnek

Genelde 1 ay arayla 2 uygulama önermekteyiz. Bazı durumlarda 3-4 uygulamaya kadar çıkılabilir. Etkinin devamlı olması için lazer tedavisi yılda bir tekrarlanabilir. İşlemin etkisi hem kadında hem erkekte 3 hafta sonra hissedilmeye başlar. 2. Seanstan 3-4 hafta sonra optimum etki elde edilir.