Ara
Close this search box.

Kızlık Zarı (Himen) Nedir? – Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti) Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı veya hymen (himen), (eski yunan evlilik ve düğün tanrısı Hymenaeus ‘tan) kadınlarda dış cinsel organın girişini kaplayan 2-3 cm kadar içeride, 2-3 mm inceliğinde zarımsı bir doku katlantısıdır. Oldukça çeşitli şekiller alabilen bu doku genellikle vajina girişinde ve hilal şeklindedir ve de ince kılcal damarlarla çevrilidir. Kızlık zarı, isminden dolayı zar gibi düşünülse de aslında gerçek anlamda bir zar değildir. Zannedildiği kadar ince değildir, kolaylıkla yırtılmaz.

Anatomik olarak bilinen bir fonksiyonu yoktur. Doğurgan dönem öncesinde vajinaya mikroorganizmaların girmesini engellediği düşünülmektedir.

Bu doku ilk cinsel ilişki sırasında esner, bütünlüğünü yitirir ve bunun sonucunda az miktarda kanama olur. Bu kanama miktarı nadiren fazla olabilir. Bazen de hiç kanama olmayabilir. İlk kez ilişkiye giren her 100 kadından 20’sinde kanama olmayabilir. Kanama olmaması zarın esnek olması ve ilişkiye müsaade eden bir yapıda olmasından kaynaklanabilir.

Kızlık zarı, bisiklete binme, ata binme, yüksekten düşme, masturbasyon yapma, sürtünme yoluyla ilişkiye girme nedeniyle bütünlüğünü yitirebilir ve kanayabilir.

Kızlık zarının yapısı ve şekli embriyo döneminde belirlenir, her 1000 kadından 1’i kızlık zarı olmadan doğmaktadır.

Çiftlerin ilk ilişki öncesinde cinsellik konusunda bilgi sahibi olması bu konu hakkındaki korkularını ve önyargıları azaltacaktır. Vajinismusun en önemli nedenlerinden birisi kızlık zarı ile ilgili yırtılacak, kanayacak, acıyacak korkusudur.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Herhangi bir nedenle zarar görmüş kızlık zarının çeşitli cerrahi yöntemler kullanılarak onarılması işlemine kızlık zarı dikimi ya da tıbbi adıyla himenoplasti denir. Bu işlem, kızlık zarının anatomik bütünlüğünü yeniden sağlamak amacıyla yapılır.

Kızlık Zarı Şekilleri

Kızlık zarı pek çok anatomik varyasyona sahiptir.

Anüler Himen (Yuvarlak halka) Kızlık Zarı:

Kızlık zarı yuvarlak halka şeklinde olup ortasında yine halka şeklinde bir delik bulunur. Ortadaki delik çok büyükse, penisin geçişine rağmen bütünlüğünü koruyabilir, kanamayabilir. Bu durumda “himen duhule müsait” denir. Halk arasında ise “esnek zar” tabiri kullanılır.

Kresentrik Himen (Yarımay) Kızlık Zarı:

Zar yarımay şeklindedir. Üst kısımda zar daha incedir veya hiç yokken arka kısımda belirgindir.

Septalı Himen (Ara bölmeli) Kızlık Zarı:

Kızlık zarının orta kısmında boşluğu bölen, zara ait ara bir doku parçası vardır.

Kribriform Himen (Çok delikli, kalburumsu) Kızlık Zarı:

Himenin ortasında tek değil birden fazla delik vardır. Bu görüntüsü ile adeta bir “kevgire” benzer.

İmperfore Himen (Deliksiz) Kızlık Zarı:

Himenin ortasında delik yoktur ve vajina girişi tamamen kapalıdır. Bu zara sahip kızlar hiç adet kanaması görmezler. Normal şekilde gerçekleşen kanama vücut dışına atılamaz ve himen arkasında vajina içinde birikir. Oldukça ağrılı bir durumdur ve mutlaka cerrahi bir işlemle açılması gerekir.

Mikroperfore Himen (Küçük delikli) Kızlık Zarı:

Zarın ortasındaki delik çok küçüktür. Bazen cerrahi müdahale ile deliği genişletmek gerekebilir.

Multipar Himen (Doğum yapmışlarda bulunan) Kızlık Zarı:

Normal doğum yapmış kadınlarda kızlık zarı doğuma bağlı yırtılır ve geriye kalan kısımlar “karinkül (himen artığı)” olarak adlandırılır.

Ayrıca kızlık zarının çok kalın yahut esnek olmayan sekilde gelişmesi durumunda ilişkiye engel durum yaratacağından jinekolog tarafından bir müdahele gerekebilir.

Kızlık Zarı Muayenesi (Himen Muayenesi)

Eğer hasta kendi isteği ile bu muayene olmak ve kızlık zarı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsa muayene yapılır. Hastaya sözel olarak durumu hakkında bilgi verilir, yazılı ve resmi belge verilmez. Resmi belge ancak adli vakalarda savcılık kararı ile devlet hastanelerinden alınabilir.

Kızlık zarı muayenesi sonucu hasta dışında bir kişi ile asla paylaşılmaz. Hasta 18 yaş altındaysa anne ya da babasına bilgi verilir.

Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti) Neden Yapılır?

Kızlık zarı onarımı bir çok sebebe bağlı yapılabilir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde bekaret kavramı önemli değildir ama çok sayıda kadın kızlık zarı dikimi için doktora başvurmaktadır. Sebebi ise pişmanlık, erkek arkadaşının sınırı aşması, partner tarafından zorlanma, yaptığından pişmanlık duyma olabilir. Bazen kızlar vücut bütünlüğünün bozulduğunu düşünerek kızlık zarı dikimi işlemini talep edebiliyorlar. Tıbbi gereksinimiler nedeni ile vajinal muayene olmak zorunda kalan kadınlara da istemeleri halinde kızlık zarı dikimi yapmaktayız. Bir insanın vücudu üzerinde değişiklik yapma hakkı kendisine aittir. Bir insan nasıl meme, burun, genital estetik yaptırıyorsa kızlık zarı dikimi de yaptırabilir.

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir? Himenoplasti Nedir?

Kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılmaktadır. Birinci yöntem ile kızlık zarına dikişler konur. Bu dikişler 2-3 gün süre ile sağlamlığını korur. Kızlık zarı dikimi sonrasında 2-3 gün içerisinde ilişki olursa bu dikişlerin yerinden kanama meydana gelir. Bu yöntem ile cinsel ilişkide kanama olma ihtimali çok yüksektir.

Kızlık zarı dikimi işleminden sonra 3 günden fazla geçerse dikişler eriyeceği için kanama olmaz. Bu nedenle geçici kızlık zarı dikimi ismi de verilmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi lokal ya da genel anestezi ile yapılır. İşlem 15 dakika sürer. Hasta aynı gün normal yaşamına devam eder. Geçici kızlık zarı dikiminin başka bir doktor tarafından anlaşılması çok zordur.

İkinci yöntemde vajen girişi ile kızlık zarı arasında yeni bir kızlık zarı oluşturulur. Bu yöntem, Flep yöntemi ve kalıcı kızlık zarı dikimi olarak da bilinmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikimi işlemlinden sonra oluşturulan bu doku yıllar geçse bile sağlamlığını korur. Yine de emin olmak için planlanan cinsel ilişkiden 1 hafta önce doktor kontrolü gereklidir. Kalıcı kızlık zarı dikimi yapıldığı başka bir kadın doğum uzmanı tarafından anlaşılabilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. İşlem 20-30 dakika süre. Hasta aynı gün normal yaşamına devam edebilir. Şehir dışından gelecek olan hastalar aynı günün akşamı geri dönebilirler

Genel anestezi altında kalıcı kızlık zarı dikimi yaparken aynı zamanda vajina daraltma, labioplasti ve klitoris estetiği işlemleri de kombine olarak uygulanabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları – Himenoplasti Fiyatları

Sağlık Bakanlığı’nın kuralları gereği internet sitesinden siğil yakma fiyatı yayınlayamıyoruz.

Ancak merkezimizden kızlık zarı muayenesi fiyatı, geçici kızlık zarı dikimi fiyatı, kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatı hakkında bilgi alabilirsiniz. Kızlık zarı muayenesi, geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatlarımız gizli değildir. Dileyen hastalarımıza telefonda fiyat bilgisi vermekteyiz.

Silivri’de bulunan Dr. Eser Ağar Sağlık Merkezi’nde kızlık zarı muayenesi, geçici kızlık zarı dikimi, kalıcı kızlık zarı dikimi işlemleri yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimi işlemleri için bizlere ulaşmak, kızlık zarı dikimi ücret bilgisini öğrenmek, detaylı bilgi ve randevu almak için 0 212 728 63 61 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Kızlık zarı muayeneleri ve kızlık zarı dikimi ile ilgili hasta bilgileri kişisel verileri koruma kanunu kapsamındadır ve gizlidir. Hiçbir kimse ve kurum ile paylaşılmaz.