Gönderen Konu: Vajina Daraltma  (Okunma sayısı 284 defa)

Çevrimdışı Dr.Eser AĞAR

  • Administrator
  • Aktif Üye
  • *****
  • Adınız Soyadınız: Dr.Eser AĞAR
Vajina Daraltma
« : Ekim 01, 2019, 11:26:39 ÖÖ »
Kozmetik cerrahinin en hızlı gelişen dalı genital bölge estetik cerrahisidir. Yapılan ameliyatları tanımlamak için birçok isim türetilmiştir. En bilinen terimlerden birisi vaginal rejuvenation yani vajinal gençleştirmedir. Vaginal Rejuvenation ya da Türkçe adıyla Vajinal Gençleştirme, yaşla ya da doğumlara bağlı olarak yapısı değişen vajinayı eski haline döndürmek diğer bir deyişle yeniden gençleştirmek için yapılan işlemlerin tümüne verilen isimdir.

Bu işlemleri 4 başlıkta toplayabiliriz

    Vajinal Ruga Restorasyonu ( FraxiVa® )
    Radyofrekans ile Vajina Daraltma
    CO2 Lazer ile Vajina Daraltma ( FraxiVa® )
    Cerrahi Olarak Vajina Daraltma Operasyonu


1- Vajinal Ruga Restorasyonu

Vajinal kanalın duvarlarında "Ruga (rugae)" adı verilen enine cilt katlantıları mevcuttur. Bu rugalar arasından ilişki sırasında kayganlığı sağlayan maddeler salgılanmakta ve rugalar sayesinde sürtünme esnasında pürüzlü bir yüzey oluşmaktadır, rugalar doğum esnasında akordeon gibi vajinanın genişlemesine aracılık etmekte ve bebeğin doğumuna imkan sağlamaktadırlar. İlerleyen yaşa ve vajinal doğumlara bağlı olarak bazen bu rugalar silinebilir. Vajina orijinal yapısını kaybeder ve adeta düz bir boru haline gelir. Kaybolan rugaları FraxiVa® Lazer ile kolayca yeniden oluşturabilmekteyiz. Buradaki amaç, tırtıklı yapıyı yeniden sağlayıp vajinayı eski tırtıklı haline döndürmektir. Vajina dokusuna mikronluk lazer atışları yapılmakta ve atış yapılan yerlerin yanındaki komşu doku, hasarlı bölgeyi onarırken fibroblast ve kollajen salgılanmasına sebep olmaktadır. Bu onarım işlemi neticesinde vajina dokusu daha genç, daha salgı yapabilir, daha dar hale gelmektedir. Vajinadaki bu değişiklikler cinsel ilişkiden alınan hazzı belirgin oranda artırmaktadır. FraxiVa® ile vajina ruga restorasyonu yaklaşık 15-20 dakika süren muayenehane şartlarında yapılabilen bir işlemdir. İşlem sonrası hasta normal hayatına dönebilir. Lazer işlemi sonrası 7 gün ilişki önerilmez. Banyo yapılabilir. Bu dönemde onarıma bağlı akıntı miktarında artış olabilir. Bu normal karşılanmalıdır.

2- Radyofrekans ile Vajina Daraltma

Vajinadaki genişleme az miktardaysa Radyofrekans ile ameliyatsız bir şekilde daraltma uygulanabilmektedir. Radyofrekansın derin dokuyu ısıtıcı ve sıkılaştırıcı etkisinden faydalanılır. Dokuyu yakıcı etkisi yoktur, derin dokudaki fibroblast aktivitesini uyararak yeni hücre oluşumu ile vajina basıncı artırılır. Her biri 30 dakika süren haftalık seanslar ile kademeli olarak hafif hafif daralma amaçlanır. İşlem anestezi gerekmeksizin yapılabilir, işlem sonrası ilişkiye girilebilir. Vajina daraltma etkisi cerrahi operasyona göre sınırlıdır. Tek seansta istenilen başarıyı elde etmek güçtür.3- CO2 Lazer ile Vajina Daraltma ( FraxiVa® )

Hafif vajina genişliğinde kullanılan yöntemlerden en önemlisi CO2 Lazer (Karbondioksit Lazer) yöntemidir. FraxiVa® vajinanın daraltılması amacıyla kullanılan yüksek teknolojili fraksiyonel karbondioksit lazer cihazıdır. FraxiVa® vajina içerisinde kontrollü bir şekilde 0,1 mikron derinliğinde noktasal hasarlar oluşturur. Bu hasar komşu dokudaki hücreler ile onarılırken beraberinde fibroblast oluşumu ve kollajen oluşumu gerçekleşir. Bu hücresel rejenerasyon neticesinde daha gergin ve daha sağlıklı bir doku meydana gelir. İşlem öncesi kremler ile lokal anestezi yapılır. Jinekolojik muayene pozisyonunda 15-20 dakika süren uygulama yapılır. İşlem sonrası vajina dokusu iyileşene kadar 1 hafta süreyle ilişki yasaklanır. İyileşme döneminde vajinal akıntı şikayeti olabilir. Radyofrekans ile vajina daraltma işleminde olduğu gibi vajina daraltma etkisi cerrahi yönteme göre sınırlıdır.4- Cerrahi Olarak Vajina Daraltma Operasyonu

Genişleme ciddi ise o zaman cerrahi müdahale ile vajinayı daraltabilmekteyiz. Bu işlem genel anestezi ya da spinal anestezi ile yapılabilir. Bir gece hastanede misafir ettikten sonra taburcu ediyoruz. Evde 2-3 gün dinlendikten sonra iş hayatına dönebilirsiniz. Dikişlerin iyileşmesi sürecinde 40 gün ilişkiyi yasaklıyoruz.


Doktor Görüşü

Radyofrekans ile vajina daraltma, seans seans ve yavaş etki gösteren, seansları uzun süren, anestezi gerektirmeyen bir yöntemdir. Lazer ise tek seansta yapılabilen ama bazen anestezi gerektiren ve iyileşme süreci nisbeten daha uzun olan bir yöntemdir. İkisinin de vajina daraltma potansiyeli ameliyata oranla sınırlıdır.

Hastalar genellikle doğumda oluşan yırtıklar ve takiben yetersiz doku iyileşmesi sonucu vajinada genişleme şikayetleri ile doktora başvururlar. Esasında bir çok hasta da bu problemin tedavisi olduğunu ( vajina daraltma yöntemlerini ) bilmemekle birlikte eşi ile ciddi cinsel problemler yaşamaktadır. Hasta kendine güvenini kaybetmekte, yaşadığı ciddi stres sonucunda vajinal salgı da azaldığından cinsel ilişki artık dayanılmaz hale gelmektedir. Bazı hastalarda ilişki sırasında vajinadan ses gelmekte ve kendine güven sorunu ortaya çıkmaktadır. İç çamaşırlarda devamlı bir ıslaklık ve koku oluşmakta, hasta idrar torbası sanki düşecekmiş gibi hissetmektedir. İleri evrelerde gerçekten de idrar torbası veya rektum vajinadan dışarıya sarkmakta bunlar sonucunda idrar kaçırma, kabızlık ve sürtünmeye bağlı tahrişler oluşmaktadır. Kadınlar artık genital bölge şeklinin ve görünümünün önemli olduğunu düşünmektedir. Orta yaşlı kadınlar doğum hasarlarının sebep olduğu fonksiyonel kaybı tolere etmeyip tedavi seçenekleri aramaktadırlar.
Randevu almak isteyen hastalarımız ( 0212 ) 728 63 61 numaralı telefondan ya da web sitemiz üzerinden randevu alabilirsiniz.