Son İletiler

Sayfa: « 1 2 3 4 5 6 7
61
Down Sendromu Hakkında / Teorik Bilgi
« Son İleti Gönderen: Dr.Eser AĞAR Kasım 20, 2017, 02:36:47 ÖS »
Mutsuz Doktor! Çaresiz Hasta!
(e-ha haber ajansının yayınladığı haberden alıntıdır)

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Eser Ağar, Sağlık Bakanlığı’nın kanun çıkararak hekimlere zorunlu mesleki sorumluluk sigortasını şart koşması ile birlikte doktorlara karşı açılan tazminat davalarında son yıllarda ciddi artış meydana geldiğini bildirdi.

Dr.Eser Ağar yaptığı açıklamada, “Eskiden hasta doktora güvenirdi. Doktor kendine daha geniş alan bulurdu, insiyatif alırdı, hasta üzülmesin diye bazı düşüncelerini içinde saklardı. Açılan tazminat davaları hekimleri korkuttu, insiyatif almaz oldular ve suçlanmamak adına olabilecek en kötü sonuçlar hasta ile paylaşılıyor ve hasta sorumluluğu tek başına yüklenmek zorunda kalıyor. Hastanın hastalığı hakkında bilgi edinmesi en doğal hakkı, ancak bunun da bir sınırı olmalı.” dedi.

Dr.Eser Ağar konu ile ilgili olarak,”Hamilelere yapılan ultrason incelemesinde bebeğe ait bütün bulgular normal olsa bile bebeğin down sendromlu doğma ihtimali olduğunu işaret eden Ağar, ne kan tahlilleri ne de aylık ultrason incelemelerinin kesin sonuç vermeyeceğini, kesin sonuç elde etmek için amniyosentez yani, bebeğin içinde yaşadığı sıvıdan iğne ile örnek alıp kromozom tahlili yapmak gerektiğini belirtti. Dr.Ağar amniyosentez sonucunda her 300 hamileden birisinin düşük yapma ihtimali olduğunu, yeni kanunlara göre doktorun bu bilgiyi hastaya sunmak ve bir seçim yapmasını istemek zorunda olduğunu bildirdi.


    Dr.Ağar “Hasta kaderine razı olmak ile amniyosentez arasında gidip geliyor. Doktor, bu bilgiyi hastaya vermezse ve bebek down sendromu ile doğarsa yasalar karşısında suçlu kabul ediliyor. Diğer yandan bu bilgi hasta ile paylaşıldığında hastanın yaşayabileceği psikolojik baskıyı ve çaresizliği tahmin etmek çok güç değil. Sonuç olarak yeni sistemde hem doktorlar hem de hastalar mutsuz.” şeklinde konuştu.
62
Gebelikte Beslenme / Teorik Bilgi
« Son İleti Gönderen: Dr.Eser AĞAR Kasım 20, 2017, 02:34:06 ÖS »
Gebelikte Beslenme

Gebeliğin değişik safhalarında değişik ihtiyaçlar dolayısıyla kilo artışı ilk üç ayda 1 kg, ikinci ve üçüncü 3 aylarda ise 1-1,5 kg. düzeyinde tutulmalıdır. Gebelik beslenme alışkanlıkları ve damak zevkinin değiştirilmesini gerektirmez.

Dengeli ve çeşitli beslenmek önemlidir. Yapacağınız tek şey doğal, taze ve bol çeşitli besinler almaktır. Kemik ve diş gelişimi için gerekli kalsiyum açısından zengin besinler peynir, süt (yağsız), yoğurt ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

Gebelikte protein gereksinimi arttığı için protein içeren çeşitli besinler alınmalıdır. Balık, et, kuru baklagiller, yer fıstığı, yoğurt, yumurta, kaşar peyniri protein açısından zengindir. C vitamini taze sebze ve meyvelerde bulunur. Besinleri ya taze ya da az haşlayarak yemeliyiz. Gebelikte kabızlığın önlenmesinde lifli yiyecekler önemlidir. Sebze ve meyveler lif açısından zengindir (kepekli ekmek, ahududu, bezelye, esmer pirinç, kuru üzüm, kuruyemiş, kepekli makarna, kuru kaysı, pırasa). Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle ilk haftalarda folik asit gereklidir. Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır. Demir bebeğin ve annenin ana ihtiyaçlarından biridir. Artan demir ihtiyacını karşılamak için demir içeren ilaçların alınması gerekir. Demir eksikliği sonucunda yorgunluk hissi konsantrasyon güçlüğünün yanı sıra cilt ve mukozada solukluk, saç dökülmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar.


Gebelikte Beslenmenin Önemi ve Faydaları Neler?

Dokuz ay boyunca sağlıklı bir şekilde beslenmenin hem bebeğinin gelişimine hem de hamilelik süresince sana birçok faydası vardır. İşte hamilelikte sağlıklı beslenme programının 9 önemli faydası:

    Bebeğinin sağlıklı bir doğum kilosuyla dünyaya gelmesini sağlar.
    Daha iyi bir beyin gelişimi göstermesini sağlar.
    Bazı doğum sakatlıkları riskini azaltır.
    Çocukluk yıllarında daha iyi bir beslenme alışkanlığı kazandırır.
    Hamilelikte yaşanan anemi, gebelik şekeri, preeklampsi gibi bazı durumları yaşama riskini azaltarak hamileliğin daha iyi ve sorunsuz geçmesini sağlar.
    Bulantı, bitkinlik, kabızlık, kramplar, tansiyon, mide yanması gibi birçok hamilelik semptomunu en aza indirerek hamilelik süresince kendini daha dinç ve rahat hissetmeni sağlar.
    Duygusal savrulmaları yumuşatır. Gerginlik, hassasiyet gibi hislerini minimuma indirir.
    Zamanında doğum yapmanı sağlar. Çünkü genel olarak düzenli ve iyi beslenen kadınların çok erken doğum yapma ihtimali daha düşüktür.
    Doğumdan sonra daha çabuk toparlanmanı sağlar ve kilo vermeni kolaylaştırır. İyi beslenmiş bir vücut daha hızlı ve daha kolay iyileşebilir.


    Gebeliğin değişik safhalarında değişik ihtiyaçlar dolayısıyla kilo artışı ilk üç ayda 1 kg, ikinci ve üçüncü 3 aylarda ise 1-1,5 kg. düzeyinde tutulmalıdır. Gebelik beslenme alışkanlıkları ve damak zevkinin değiştirilmesini gerektirmez.
63
Hamilelikte Yolculuk / Teorik Bilgi
« Son İleti Gönderen: Dr.Eser AĞAR Kasım 20, 2017, 02:32:25 ÖS »
Hamilelikte Yolculuk

Anne adaylarının, tatile gitmeden önce doktor kontrolünden geçmesi, bu konuda hekimini bilgilendirmesi, çok sıcak ya da çok soğuk bölgeleri tercih etmemeleri ve mutlaka tıbbi dosyanın fotokopisini yanına alması önerilir.

Anne adaylarının, doğum sonrası süreçte fiziken ve psikolojik olarak bazı sıkıntılar yaşayabilmektedir, Doğum öncesinde tatili fırsat bilen gebeler, sağlıklı ve sorunsuz bir tatil için hekiminin önerilerini göz ardı etmemelidir.


HEKİMİNİZİ BİLGİLENDİRMEYİ İHMAL ETMEYİN

Anne adayları, tatil tarihi hakkında doktorunu bilgilendirmesi gerekir. Tatilin geçirileceği yere yakın mesafede tam teşekküllü bir hastanenin olmasına dikkat edilmeli, hastanenin tam yeri öğrenilmelidir.

Seyahate giderken, tıbbi dosyanın bir fotokopisinin de alınması gerekir, Olası bir sorun olduğunda, hekim tarafından, bugüne kadar yapılan takiplerin ve anne adayı ile bebeğin genel sağlık durumlarının ne olduğu konusunda bilgi sahibi olması, yapılacak müdahale için çok önemlidir. Bu, müdahale için hem zaman kaybını önleyecek hem de doğru tanının ve uygun müdahalenin yapılmasını sağlayacaktır.

Doğum tarihinin yakın olması durumunda, seyahate gidilecek yerlerin çok uzak olmaması uygun olmaz, Özellikle erken doğum riski olan gebelerin 30.gebelik haftasından sonra bulundukları şehirden çıkmamaları gerekmektedir. Seyahatin, bizzat olumsuz etkisi olmamakla birlikte, seyahat sırasında olabilecek olumsuzluklar önemlidir. Olası bir ters durum karşısında hem annenin hem de bebeğin hayatı tehlikeye girebilir.


DİNLENDİRİCİ YERLER TERCİH EDİLMELİ

Uzun, kapsamlı turların ve kişinin yaşadığı iklimden çok farklı koşullara sahip olan bölgelerin tatil için seçilmesi uygun olmaz. Anne adayının yaşadığı bölgeden farklı olan aşırı sıcak ya da aşırı soğuk hava koşulları, şişkinlik, kramp, çarpıntı ya da halsizlik gibi etkilere neden olabilir.

Bölgesel ve tarihsel gezi ağırlıklı kültür programlarının, fiziksel yorgunluğa neden olabilir, dinlendirici ve kalabalıktan uzak sakin yerlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

3-5 saatten fazla süren yolculukların, anne adayının kan dolaşımını olumsuz etkileyebileyebilir, hareketsizliğe bağlı alt uzuvlarda derin toplar damarlarda pıhtı oluşma riski artabilir, uzun süren yolculuklardan kaçınılması gerekir.

Araba ile yapılan seyahatlerde sık sık mola verilmlidir, tren yolculuklarında kısa yürüyüşler yapılması faydalı olacaktır zira hareketlilik, derin toplar damarlarda pıhtı oluşma riskini azaltır.

Emniyet kemerinin de mutlaka takılması gerekir, emniyet kemerinin takılı olması, meydana gelebilecek sarsıntıda bebeğe gelebilecek zararları önleyecektir.

Uçak yolculuğunun söz konusu olduğu durumlarda da mutlaka doktorun konu hakkında bilgilendirilmesi gerekir. Uzun uçak ve diğer araçlarla yapılan seyahatlerde derin toplar damarlarda pıhtı oluşma riskini azaltmak için yürüyüşler yapılmalı ve bol sıvı alınmalıdır.


ÖNERİLER

    Hamileliğin yedinci ayından sonra, uzun yolculuktan kaçınılmalı,
    Aşırı sıcak ve yüksek rakımlı bölgelere gidilmemeli,
    Yurt dışı tatillerinde gelişmiş ülkeler tercih edilmeli,
    Mikrobik ishale karşı sadece kapalı sular içilmeli,
    Besin zehirlenmesine karşı dışarıda hazırlanmış salata, az pişmiş et ve mayonezli ürünler yenilmemeli,
    Bol sıvı alınmalı ve lifli besinler tüketilmeli,
    Gidilecek bölgedeki sağlık kurumlarının telefonları alınmalı,
    Rahat, ince, hava alan giysiler ve alçak topuklu ayakkabıları giyilmeli.


64
Hamilelikte Saç Boyatma / Teorik Bilgi
« Son İleti Gönderen: Dr.Eser AĞAR Kasım 20, 2017, 02:31:18 ÖS »
Hamilelikte Saç Boyatma

Hamilelikte saç boyatma en sık karşılaştığımız sorulardan ve sorunlardan birisidir. Yapılan çalışmalar saç boyasının bebekte sakatlık yaptığı konusunda net bir bilgiye ulaşamadı, ama elimizde saç boyasının zararlı olmadığına dair de bir veri yok. Dolayısı ile saç boyatmamak bebeğin sağlığını riske atmamak için daha uygun olacaktır. Organik boya zannedilen boyalar da aslında organik değildir. İçerisinde bir çok kimyasal madde mevcuttur. Kınanın zararlı olmadığı bilinmektedir ancak günümüzde kına ile boya kozmetik açıdan pek tercih edilen bir yöntem değildir.


    Teorik olarak, cildiniz çok az miktarda saç boyası emer. Bununla birlikte, cildiniz enfekte veya tahriş olmuşsa veya cildinizde bir yara varsa, saç boyasında her zamankinden daha fazla kimyasal absorbe edebilirsiniz.
65
Hamilelikte Yaz Tatili / Teorik Bilgi
« Son İleti Gönderen: Dr.Eser AĞAR Kasım 20, 2017, 02:27:23 ÖS »
Hamilelikte Yaz Tatili

En merak edilen sorulardan biri hamilelerin denize ve havuza girip giremeyeceği. Tabii ki girebilirsiniz, yalnız bazı kurallara dikkat etmelisiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler

    Denizin temiz olduğuna emin olmalısınız.
    Havuzun klorlanmış olduğundan emin olmalısınız. (Zannedildiği gibi, klor değil, klorsuz havuzdaki mikroplar zararlıdır)
    Düz ve kaymayan terlikler giymelisiniz ki kayıp düşmeyin.
    Mayonuz bakteri üretimine fırsat vermemesi için ıslak kalmamalı.
    Havuza atlamamalısınız.
    Su kaybı olmaması için fazla güneşlenmemelisiniz. Güneşe çıkmadan 1 litre su içip, güneş sonrası 1 litre daha içmelisiniz.
    Yolculuk yapacaksanız sık sık mola verip ayaklarınızı hareket ettirmelisiniz ki bacaklarınızda pıhtı oluşmasın.


Tatile gidecekseniz kaldığınız oteldeki yemekler midenize uygun olmayabilir. Tatilinizin zehir olmasını istemiyorsanız yiyecelere biraz dikkat etmelisiniz.


    Hamileler için denize girmek zararlı değildir hatta yüzme havuzlarına göre daha çok tavsiye edilir çünkü deniz suyu havuz suyuna göre genellikle daha temiz kabul edilir. Yalnız denize girilecek plajın temiz bir plaj olmasına dikkat edilmelidir.
66
Gebelikte Bulantı ve Kusma / Teorik Bilgi
« Son İleti Gönderen: Dr.Eser AĞAR Kasım 20, 2017, 02:25:24 ÖS »
Gebelikte Bulantı ve Kusma

Bulantı ve kusma gebeliğin ilk yarısında yaygındır. Genellikle sabahları daha kötüdür. Bu yüzden sabah hastalığı olarak da isimlendirilir. Gün boyu devam edebilir. Bu bulantıların sebebi açık değildir. Hormonal değişikliklerin sorumlu olması muhtemeldir. Şüphesiz emosyonel faktörler gebelik bulantı ve kusmasının şiddetine katkıda bulunabilir. Nadiren elektrolit ve asit baz metabolizmasında dengesizliğe sebep olabilir.

Sık aralıklarla, küçük porsiyonlar şeklinde yiyerek doymadan yemekten kalkmak önemlidir. Bazı yiyeceklerin kokusu belirtileri artırdığından mümkün olduğunca bu yiyeceklerden kaçınmak uygun olacaktır.

Bulantı ve Kusmayı azaltmak için yapılması gerekenler

    Yemek düzeninizi sık sık ve küçük öğünler olarak ayarlayın
    Sıvı gıdaları yemeklerden yarım saat önce veya sonra tüketin, yemeklerler birlikte tüketmeyin
    Sabah uyandıktan sonra bisküvi,çubuk kraker ve leblebi yiyip 15 dakika sonra yataktan kalkın.
    Gün boyunca bol bol dinlenin ve yeterli miktarda uyuyun
    Limon, zencefil çayı, limonata ve karpuz bulantıyı gidermeye yarar
    Egzersiz yapın
    Yemek kokusu sizi rahatsız ederse pencereleri ve aspratörü açın
    Sıcak ortamlardan kaçının (sıcaklık bulantı hissettirir)
    Dehidratasyonu ( Susuzluk ) önlemek için gün boyu azar azar sık sık sıvı alın


    Aşırı gebelik kusmasında ise durum çok farklıdır. Her gebede görülmesi doğal olan bulantı ve kusmalar aşırı olduğunda vücutta doku ve hücre içi suyunun azalmasına yol açacak bir boyuta erişebilir ve bu durum tüm sistemleri ciddi şekilde olumsuz etkileyen, hastane koşullarında tedavi gerektiren ciddi bir gebelik komplikasyonu haline dönüşür
Sayfa: « 1 2 3 4 5 6 7