Son İletiler

Sayfa: « 1 2 3 4 5 6 7 »
21
Adet Gecikmesi / Ynt: Sezeryan sonrası regl
« Son İleti Gönderen: Dr.Eser AĞAR Aralık 08, 2017, 03:29:23 ÖS »
45 50 gün arayla seyrek oluyor hocam
emzirme devam ediyorsa süt hormonunun yüksekliğine bağlı gecikmeler olabilir. normal bir şey bu.
22
Adet Gecikmesi / Ynt: Sezeryan sonrası regl
« Son İleti Gönderen: Gülce Aralık 08, 2017, 12:37:25 ÖS »
45 50 gün arayla seyrek oluyor hocam
23
Adet Gecikmesi / Ynt: Sezeryan sonrası regl
« Son İleti Gönderen: Dr.Eser AĞAR Aralık 08, 2017, 09:40:26 ÖÖ »
Merhaba hocam 10 ay önce sezeryan doğum yaptım fakat reglim hala düzensiz bu durum normalmi yoksa kontrole gelmelimiyim
Düzensiz derken? Sık sık mı oluyor, yoksa seyrek mi?
24
Adet Gecikmesi / Sezeryan sonrası regl
« Son İleti Gönderen: Gülce Aralık 07, 2017, 06:54:32 ÖS »
Merhaba hocam 10 ay önce sezeryan doğum yaptım fakat reglim hala düzensiz bu durum normalmi yoksa kontrole gelmelimiyim
25
Hamilelikte Şeker Yükleme Testi / Gebelik diyabetiyle ilgili Canan Hoca’ya mektup
« Son İleti Gönderen: Dr.Eser AĞAR Aralık 04, 2017, 10:03:15 ÖÖ »
Gebelik diyabetiyle ilgili Canan Hoca’ya mektup

SEVGİLİ Canan Hoca, Dün yine gebelik diyabetiyle ilgili bir açıklamanızı okudum. “Gebelere sakın şeker yükleme yaptırmayın, ileride bu bebekler şeker hastası olur” diyorsunuz. Yine bu konuyla ilgili bir süre önce televizyonda yaklaşık 2 saate yakın konuşmanızı izledim.

Konuşmalarınız, uzun zaman yöneticilikten gelen yetenekleriniz nedeniyle çok etkileyici, halk kayıtsız şartsız önerilerinize uyuyor. Ancak yine de bu gebelik diyabetiyle ilgili önerileriniz konusunda bazı ciddi endişelerim var. Konu gebelik olunca hata yapmamak lazım. Hem annenin hem de çocuğun hayatını ilgilendiren çok önemli bir konu bu.

YAYINLARI BİZE GÖNDERİN

Gebelik diyabetinin tanı yöntemleri konusunda önerilerinizle ilgili endişe duyduğum bazı sorularım var.

Canan Hocam, “Gebelikte şeker yüklemesi yaptıranların çocukları ileride şeker hastası olur” diyorsunuz, bunu gebelik üzerine yaptığınız bir çalışma sonucuna dayanarak mı yoksa okuduğunuz literatüre göre mi söylediniz? Literatür bilgilerine göre söylediyseniz, şeker yükleme nedeniyle çocukların diyabet olduğunu gösteren bu yayınları bize de gönderebilir misiniz?

ÖĞRETİLENLER YANLIŞ MI?

Bu çocuklar mutlaka diyabet oluyor mu, oluyorsa doğumdan ne kadar sonra diyabet oluyor, bu süre birkaç ay mı, birkaç yıl mı, onu açıklayabilir misiniz? Bu çok önemli, zira bugüne kadar şeker yüklemesi yaptırmış binlerce gebe korku içinde, endişe duyuyor, onları bilgilendirmeniz gerekiyor.

Doktorlara şeker yükleme testi yaptırarak bu yolla anne karnındaki 600 gramlık bebeğe vücudunun altıda biri kadar (100 gram) glikoz içirdikleri için kızıyorsunuz. Kızıyorsunuz da gerçekten bu eleştiriniz haklı mı emin olamadım.

Peki hocam, bir anne adayı canı çektiği için bir porsiyon (diyelim ki 300 gram) baklava yedi. Bu durumda anne adayı da doğmamış bebeğe ağırlığının yarısı kadar baklava mı yedirmiş oluyor ya da meyveyi biraz fazla kaçırıp 600 gram yiyen bir anneye bebeğine vücudunun ağırlığı kadar fruktoz verdiği için öfkelenmek mi gerekir?

Tıp fakültelerinde öğretilenler yanlış mı? Bizim bildiğimiz, hamile bir annenin aldığı gıda önce sindirim sisteminde emilir, sonra karaciğere gider, karaciğerde filtre edilir, bir bölümü depolanır, sonra fizyolojik düzeylerde kana verilir, ancak bu işlemlerden sonra bebeğe geçer. Bu bilgi yanlış mı? Sizce annenin aldığı gıdalar bir yere uğramadan bebeğe mi geçiyor? Bu konuda bir açıklama yapsanız da hamile anneler yiyeceklerini, içeceklerini rahat yeseler, endişelerini giderseniz.

D VİTAMİNİMİZ DÜŞÜK

Açıklamalarınızda gebelik diyabetinin tanısının nasıl konulacağı sorusuna 3 öneride bulunmuşsunuz.

Bunlardan birincisi, “Kanda açlık insülin düzeyine göre tanı konulabilir” diyorsunuz, ama biliyorsunuz ki bir “gestasyonel diyabetli”nin açlık insülini yüksek olacak diye bir kural yok. Açlık insülini yüksek olmadan da birçok gebede gestasyonel diyabet var, bu durumda birçok hastayı atlayacak mıyız?

İkinci önerinizde, “D vitamini düzeyine göre tanı konulabilir” diyorsunuz, ama biliyorsunuz ki bizim toplumda hele Anadolu’da kadınların % 80-90’ının D vitamini düşük; bunların hepsine gebelik diyabeti tanısı mı koyacağız?

HAMİLELER HESAP SORACAK

Üçüncü önerinizde, “Trigliserid düzeyine kadar tanı konulabilir” diyorsunuz. Trigliserid düzeyi değişken ve buna göre de tanı zor. Gebe akşam yemeğinde yine sizin önerilerinizle bol yağlı, etli bir yemek yerse, sabah gestasyonel diyabet tanısını mı alacak, ayrıca böyle bir bilimsel çalışma var mı?

Glikoz vermek sizi endişelendiriyorsa, glikoz içirmek yerine benzer miktarda karbonhidrat içeren bir karışık yemek (mixed meal) önermek mümkün olabilir mi? Hiç olmazsa burada ortak noktada buluşabilir miyiz?

Şimdi hocam, sizin 1-2 gün önce yaptığınız açıklamalarınızdan sonra şöyle olacak: Daha önce doktorunun önerisiyle yükleme testi yaptırmış bir anne gidip genç doktora “Bana neden yükleme yaptırdınız, ya bebeğim diyabet olursa?” diye hesap soracak. Genç doktor, kanıta dayalı bilimsel çalışma sonuçlarını anlatacak, 20 binden fazla kişinin katıldığı HAPO çalışmasında yükleme testinin anneye, bebeğe, çocuğa bir zararı olmadığını söyleyecek, tüm dünyada bu yönetimin önerildiğini izah etmeye çalışacak.

Sizce hasta, bu genç doktorun anlattığı bilimsel çalışmalara, 20 bin kişinin araştırıldığı bir çalışmanın sonuçlarına mı inanacak, yoksa size mi? Tabii ki size.

KANITA DAYALI ÇALIŞMA


Bu konuyu yıllarca anlattığınız için benden daha iyi bilirsiniz. Tıp bilimi kanıta dayalı kurallarla işler.

Kanıta dayalı bir çalışma için yapılacak yöntem klasiktir. Bir hipotez ya da görüşü kanıtlamak için o konuda bir bilimsel çalışma dizayn edilir ve bir makale hazırlanır, bu makale hakemli bir dergide yayınlanır, ulusal ya da uluslararası kongrede sunulur, tartışılır, değerlendirilir ve son şekli artık bir kural olarak tıp kitaplarına girer. O zaman tüm hekimler sizin hipotezlerinizi alır, uygular, savunucusu olur.

Değerli hocam, çok ilginç ve yaratıcı önerileriniz var. Her gün 70 zeytin yemenin, zeytinyağını bardakla içmenin, içinde antioksidan olduğu için çocuklara kahve içirmenin çok yararlı olduğunu söylüyorsunuz.

Haklı olabilirsiniz, ancak bunlarla ilgili olarak haklılığınızın kanıtlanması için kanıta dayalı çalışma ve araştırmalara ihtiyaç var. Bunları yaparsanız ve yararlarını gösterirseniz emin olun arkanızda birçok hekim olduğunu göreceksiniz.

MESLEK ÖRGÜTLERİ ENDİŞELİ


Ama her şey bir yana Canan Hocam, gebelik konusunda konuşmak bunlara benzemez, çok dikkatli olmak, kelimeleri çok dikkatle seçmek gerekir. Siz de takdir edersiniz ki gestasyonel diyabetli bir gebenin atlanması bebekte iri doğum, düşük, malformasyon gibi çok ciddi sonuçlar oluşturabilir. Ayrıca annede hayati risk oluşabilir.

Sizin önerilerinizden sonra gebeler testler konusunda çok korkuyor, kimse test yaptırmak istemiyor.

Konunun uzmanları, yıllarını vermiş hekimler, meslek örgütleri çok endişeli. Görüşlerini yayınlıyorlar, fikirlerini söylüyorlar kimse onların ne dediğini duymuyor. Ama sizin söylediğiniz her söz, yaptığınız her hareket manşet oluyor. Siz reytinglerin şampiyonusunuz.

Ama biliyorsunuz ki artık ileri yaş gebelikleri daha yüksek oranda görülüyor, buna bağlı olarak ileri yaş gebeliklerine bağlı gestasyonel diyabete daha yüksek oranda rastlanıyor ve görüyorum ki konuşmalarınızdan sonra insanlar test yaptırmıyor ve tanısı atlanan bebeklerde çeşitli sorunlar komplikasyonlar artıyor. Bu ciddi sorumluluk.

TOPLANTIMIZA GELİN


Sevgili Canan Hoca, sizi bilimsel toplantılarımıza davet ediyorum, lütfen gebelik diyabeti konusunda çalışmalarınızı, araştırmalarınızı, bunların sonuçlarını, literatürleri, bilimsel yayınlarınızı alıp gelin, bizi özellikle genç hekimleri ikna edin. Bu kaos ortamı bitsin, buna hepimizin özellikle de bebeği için endişelenen, gece uykusuz kalan genç anne adaylarının ihtiyacı var. Bekliyoruz hocam.

Prof.Dr.Temel Yılmaz'ın Habertürk gazetesindeki yazısından alıntıdır.
26
Klinik Videoları ve Medya / Gebelik Planlayanlar Nelere Dikkat Etmeli
« Son İleti Gönderen: Dr.Eser AĞAR Aralık 02, 2017, 10:11:44 ÖÖ »
27
Doğum Raporu / Doğum Raporu Hakkında
« Son İleti Gönderen: Dr.Eser AĞAR Kasım 23, 2017, 04:33:49 ÖS »
Doğum Raporu
Çalışan anne adayları lütfen bu yazıyı iyi okuyun.
 • Anne adayının doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta, toplamda 16 hafta izin kullanma hakkı vardır.
 • Bu izin 32-40. haftalar arası 8 hafta, doğum yaptıktan sonra da 8 haftadır.
 • Doğum öncesinde 37. haftaya kadar çalışmaya devam edip çalıştığınız 5 haftayı doğum sonrasına aktarabilirsiniz
 • 37. haftaya kadar çalışırsanız 3 haftası doğum öncesinde, 13 haftası da doğum sonrasında olacak şekilde izin kullanmış olursunuz
 • Doğumunuz beklenen doğum haftasından (yani 40 haftadan) erken olursa bu günler de doğum izninize eklenecektir
 • Toplamda 112 günden fazla izin kullanamazsınız
 • Sağlık durumunuz ne kadar iyi olursa olsun 37. haftadan sonra çalışmanız yasal değildir
 • Doğum izninizi başlatmak için ya da doğum sonrasına aktarma yapmak için mutlak surette 32. haftada herhangi bir hastaneden rapor almanız gerekmektedir. Almadığınız taktirde boşu boşuna çalışmış, ya da çalıştığınız süreyi doğum sonrasına aktaramamış olursunuz
 • Doğum öncesinde 37. haftaya kadar çalışabilir raporu almanız daha erken izine ayrılmanızı gerektirmez. Sakıncalı bir durum oluştuğunda ya da kendinizi çalışamayacak gibi hissettiğinizde daha erken izine ayrılabilirsiniz
 • 32. haftada izine ayrılmayan hastalar izine ayrılacakları zaman tekrar rapor almak zorundadırlar
 • Anne adayı çalışmıyorsa bu işlemlere gerek yok, sadece doğum sonrasında sisteme emzirme ödeneği için giriş yapılması gerekiyor. Doğum yaptığınız hastanede bu işlem taburcu olurken yapılıyor. 

28
Gebelik Süreci İle İlgili Sorular / Ynt: RENKLİ ULTRASON
« Son İleti Gönderen: Dr.Eser AĞAR Kasım 22, 2017, 02:38:46 ÖS »
Hocam bir sorum daha olacak size... Ben bir yer buldum. Rapor veriyor. Ama Radyoloji Uzmanıymış. Olur mu?
Radyoloji uzmanlarının da rapor verme yetkisi var, hatta bazıları kendilerini bu konuda çok yetiştirmiş olabiliyorlar ancak şöyle bir sıkıntı var.
Eğer bebekte bir sıkıntı tespit ederse gebeliğin takibi ile ilgili insiyatif alamıyorlar. Sorunu tespit etse de yine bir perinatoloji uzmanında takibe devam etmeniz gerekiyor.
29
Gebelik Süreci İle İlgili Sorular / Ynt: RENKLİ ULTRASON
« Son İleti Gönderen: ASLI Kasım 22, 2017, 01:50:36 ÖS »
Hocam bir sorum daha olacak size... Ben bir yer buldum. Rapor veriyor. Ama Radyoloji Uzmanıymış. Olur mu?
30
Gebelik Süreci İle İlgili Sorular / Ynt: RENKLİ ULTRASON
« Son İleti Gönderen: Dr.Eser AĞAR Kasım 22, 2017, 10:51:20 ÖÖ »
Çok teşekkür ederim. Peki Silivri' de Perinatoloji Uzmanı var mı?
Malesef Silivride yok.  Çorlu'da var, İstanbul'da var.
Sayfa: « 1 2 3 4 5 6 7 »