Search
Close this search box.

VAGINOPLASTY

Vajina Daraltma

vajina-daraltma

Doğum sırasında meydana gelen yırtıklar ve ardından yaşanan yetersiz doku iyileşmesi nedeniyle, hastalar vajinal genişleme şikayetleriyle doktora başvururlar. Birçok hasta, vajina daraltma yöntemlerinin varlığından habersizken, eşleriyle ciddi cinsel problemler yaşamaktadırlar. Bu durum, hastaların özgüvenini zedelemekte ve stresle birlikte vajinal salgı azaldığı için cinsel ilişki artık dayanılmaz hale gelmektedir.Bazı hastalar, ilişki esnasında vajinadan gelen sesler nedeniyle özgüven sorunları yaşarken, iç çamaşırlarında sürekli nem ve koku oluşmaktadır. Hastalar, idrar torbasının düşecek gibi hissedilmesiyle de rahatsızlık duyarlar. İlerleyen evrelerde, idrar torbası veya rektum vajinadan dışarı sarkarak idrar kaçırma, kabızlık ve sürtünmeye bağlı tahrişler ortaya çıkar. Kadınlar, genital bölgenin şekli ve görünümüne artan bir önem atfetmektedirler. Orta yaşlı kadınlar, doğum hasarlarının yol açtığı işlevsel kayıpları kabullenmeyip, tedavi alternatiflerini araştırmaktadırlar.

Estetik cerrahi alanında hızla büyüyen bir dal olan genital estetik cerrahi, kadınların yaşam kalitesini ve cinsel yaşantılarını iyileştirmeye yönelik birçok yöntem sunmaktadır. Vajinal gençleştirme ya da Vaginal Rejuvenation, yaşlanma ve doğumların vajina üzerindeki etkisini geri çevirmeye yardımcı olan prosedürlerin genel adıdır.

Bu prosedürler dört ana kategoride incelenebilir

1- Vajinal Ruga Restorasyonu

Vajinanın duvarlarında bulunan enine deri kıvrımlarına “Ruga (rugae)” denir. Bu kıvrımlar, cinsel ilişki sırasında kayganlık sağlamaya ve doğum sırasında vajinanın genişlemesine yardımcı olur. Rugalar zamanla yaş ve doğumlar nedeniyle kaybolabilir. FraxiVa® lazer yöntemi, bu kıvrımları yeniden oluşturmaya yardımcı olur. Bu yöntemle vajinanın dokusuna mikronluk lazer atışları uygulanarak, komşu dokular tarafından onarım süreci başlatılır. Bu sayede vajina dokusu daha genç, sağlıklı ve dar hale gelir, cinsel hazzı artırır. FraxiVa® ile yapılan ruga restorasyonu, 15-20 dakikalık kısa bir işlemle gerçekleştirilir ve hasta hemen normal yaşantısına dönebilir. İşlemden sonraki ilk hafta cinsel ilişkiden kaçınılması önerilir.

2- Radyofrekans ile Vajina Daraltma

Eğer vajinadaki genişleme minimal düzeyde ise, ameliyatsız bir yöntem olan radyofrekans ile daraltma işlemi uygulanabilir. Radyofrekans, dokuyu ısıtarak sıkılaştırır ve anestezi gerektirmeyen bu yöntemle, haftalık seanslar sonucu kademeli olarak vajina daralması hedeflenir. Ancak, radyofrekans yöntemiyle elde edilecek başarı oranı, cerrahi yönteme göre sınırlıdır.

3- CO2 Lazer ile Vajina Daraltma ( FraxiVa® )

Hafif vajina genişlemelerinde tercih edilen yöntemlerden biri CO2 Lazer (Karbondioksit Lazer) yöntemidir. FraxiVa®, fraksiyonel karbondioksit lazer teknolojisi ile vajinanın daraltılmasında kullanılır. Vajinanın içinde kontrollü, 0,1 mikron derinliğinde noktasal hasarlar oluşturarak hücre yenilenmesi ve kollajen üretimi sağlayarak daha sıkı ve sağlıklı bir doku oluşumuna yol açar. Lokal anestezi ile yapılan bu işlem, 15-20 dakika sürer ve sonrasında hastanın bir hafta süreyle cinsel ilişkiye girmemesi önerilir. İyileşme sürecinde vajinal akıntı şikayeti olabilir. Bu yöntemle elde edilen vajina daraltma etkisi, cerrahi yöntemlere kıyasla daha sınırlıdır.

4- Cerrahi Olarak Vajina Daraltma Operasyonu

Ciddi düzeyde vajinal genişleme durumunda, cerrahi yöntemlerle vajinanın daraltılması mümkündür. Genel anestezi veya spinal anestezi altında gerçekleştirilen bu işlem sonrasında hastanın bir gece hastanede kalması gerekmektedir. İşlem sonrası 2-3 gün dinlenen hasta, daha sonra iş hayatına dönebilir. Dikişlerin iyileşme sürecinde 40 gün süreyle cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir.

SONUÇ OLARAK

Radyofrekans ile vajina daraltma, anestezi gerektirmeyen ve seanslarla gerçekleştirilen, ancak etkisi yavaş ortaya çıkan bir yöntemdir. Lazer yöntemi ise 2 seansta uygulanan ve radyofrekansa göre daha hızlı etki gösteren bir yöntemdir. Her iki yöntemin vajina daraltma potansiyeli, cerrahi operasyona kıyasla daha azdır. Ancak hastanede yatış gerektirmemeleri, risklerinin ameliyata göre çok daha az olmaları, günlük yaşam içerisinde kolaylıkla uygulanabilmeleri nedeni ile seçilmiş hastalarda ilk seçenek olarak tercih etmekteyiz. Orta ve şiddetli vajinal gevşeklik durumlarında vajina daraltma ameliyatını uygulayarak daha kesin ve kalıcı sonuçlar elde etmekteyiz.

Geçmişte, vajinal gevşeklik durumunda sadece vajina daraltma ameliyatı uygulayabiliyorduk. Hafif ve orta düzeydeki vajinal genişlik durumlarında ameliyatı gereksiz görmekte ve herhangi bir müdahale yapamıyorduk. Hafif ve orta düzeydeki hasta grubu için Radofrekans ve Lazer ile yapılan vajina daraltma işlemi, kadınların bu taleplerine etkili bir çözüm sunmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı (Vajinoplasti)

VAJİNA DARALTMA AMELİYATI KİME YAPILIR

Vajina Daraltma Ameliyatı, genellikle doğum, yaşlanma ya da diğer nedenlerle vajinal genişlemenin yaşandığı durumlarda başvurduğumuz cerrahi bir işlemdir. Bu ameliyat, vajinayı daraltarak daha sıkı bir yapıya kavuşturmayı ve hem estetik hem de fonksiyonel açıdan iyileşmeler sağlamayı amaçlar. Vajinoplasti olarak da bilinen bu işlem, vajinanın daha genç ve sağlam bir duruma gelmesine yardımcı olur.

VAJİNA DARALTMA AMELİYATI TEKNİĞİ

Vajina daraltma ameliyatı, temelde iki yöntem kullanılarak yapılır: kolporafi posterior ve kolporafi anterior. Kolporafi posterior, vajinanın arka duvarındaki dokuları birbirine dikmek için kullanılırken, kolporafi anterior, ön duvarın daraltılması gerektiğinde uygulanır. Bu teknikler, “colpos” (vajina) ve “raphy” (dikmek) terimlerinden türetilmiştir ve sırasıyla vajinanın arka (posterior) ve ön (anterior) duvarlarını daraltmayı ifade eder.

Ameliyat öncesi hazırlıklar, labioplasti ameliyatı ile benzerlik gösterir. Hasta ameliyat günü aç ve susuz olarak hastaneye gelir ve işlemlere başlamadan önce anestezi altına alınır. Ameliyat, genellikle 30-40 dakika sürer ve hastaların ağrı hissetmesi beklenmez. İşlem sırasında rahatlatıcı müzik dinlemek mümkündür.

Vajina daraltma ameliyatı çoğunlukla arka duvarda uygulanır ve belirtilen saat dilimleri arasındaki doku çıkarılıp sıkılaştırılarak daralma sağlanır. Eğer vajina aşırı genişlemişse ve idrar torbasında sarkma gibi ek sorunlar varsa, kolporafi anterior yöntemi de uygulanabilir. Ameliyatın başarısı için vajinanın tamamının düzgün ve eşit bir şekilde daraltılması gerektiğinin altı çizilir. Ameliyat sonrasında vajina içerisine kanama ya da hematom oluşmaması için bir tampon yerleştirilir ve spinal anestezi etkisi geçtikten sonra hastalar ayağa kalkabilir.

VAJİNA DARALTMA AMELİYATI SONRASI

Ameliyat sonrası dikişler vajina içerisinde yer alır ve bu dikişler kendiliğinden eriyen tiptedir, bu nedenle dikiş alınması gerekmez. Hasta, ameliyat sonrası evde istirahat ederken, enfeksiyon önlemek için antibiyotikler ve olası ağrılar için ağrı kesiciler alır. Ayrıca, dış kısımdaki dikişlere pansuman yapmak üzere batikon verilir.

Ameliyat sonrası ilk ilişki bazen zor olabilir ve bu durum zamanla iyileşir. İlk cinsel ilişkide birkaç damla kanama normaldir ve zamanla vajina, penis ile uyum sağlayarak bu zorluklar azalır.

Vajina daraltma ameliyatı günübirlik bir operasyondur. Dileyen hastaları operasyon günü taburcu edebilmekteyiz. Yurtdışından gelen hastalarımızı ameliyat sonrası 1 gece hastanede misafir etmekteyiz. Ardından ülkelerine geri dönebilirler.

Vajinal Lazer Nedir?

Vajinal genişleme, doğum sırasında meydana gelen yırtıklar ve yetersiz doku iyileşmesi sonucu birçok kadının yaşadığı bir sorundur. Bu durum, ciddi cinsel problemlere ve özgüven kaybına yol açarken, ilişki esnasında rahatsızlık, sürekli nem ve koku gibi sorunlar da beraberinde gelmektedir. Kadınlar, genital bölgenin estetik ve işlevsel durumunu önemsemekte ve bu sorunlarla başa çıkabilmek için çözüm yolları aramaktadırlar. İşte bu noktada, lazer ile vajina daraltma yöntemi devreye girmektedir. Bu modern tedavi yöntemi ile, vajinal dokuları yeniden şekillendirerek, genişlemiş alanları daraltıp, hem estetik hem de işlevsel bir iyileşme sağlamayı hedeflemekteyiz.

Fraksiyonel CO2 lazer nedir?

1973 yılında servikal erozyonların tedavisi için CO2 lazerin ilk kullanımından bu yana, lazer teknolojisi jinekolojide yaygın olarak kullanılmaktadır. Lazer 1980’lerin sonlarında son derece popüler hale gelmesine rağmen, doksanlı yılların başlarında sağlık bakım maliyetlerini düşürme çabası nedeniyle daha ucuz teknolojilere yönelinmiş bu yönelim lazer enerjisine olan ilgiyi ve kullanımı azaltmıştır. Ancak günümüzde lazer teknolojik anlamda ciddi bir ilerleme kaydetmiş, yeniden popüler hale gelmiş ve tıbbın birçok alanında hakettiği yeri bulmaya başlamıştır.

CO2 lazer 10600 nm dalga boyundadır. 0,1–0,5 mm penetrasyon derinliği ve komşu termal hasar genişliğinin 0,5 mm olması nedeniyle son derece güvenlidir. Bu güvenlik, mesane, üreter ve barsak serozası gibi elektrokoterin güvenli olmayacağı hassas alanlarda kullanımına imkân sağlar. CO2 lazer, buharlaşmanın yanı sıra güç yoğunluğunu artırarak eksizyon ve kesi için de kullanılabilir.

Fraksiyonel CO2 lazer tedavisi sanılanın aksine yeni bir yöntem değildir. 2004 yılında geliştirilmiştir ve tıbbi literatürde güvenilir olduğuna dair çok sayıda çalışma bulunmakta ve cerrahi branşların bir çoğunda güvenle kullanılmaktadır. Fraksiyonel tedavi, lazer ışınının çok sayıda mikro ışına bölünmesi ile yapılır. Bu bölme sonucunda sadece lezyona odaklı tahrip alanı oluşturur ve normal doku etkilenmez ve böylece fraksiyonel olmayan tedaviye kıyasla daha az yan etkiye sahiptir.

Fraksiyonel CO2 lazerler farklı set up ve aplikatörler kullanılarak başka amaçlar ile de kullanılmaktadır. Bunlar genital bölge beyazlatma, genital siğil tedavisi, rahim ağzı yarası tedavisi, vajinal kuruluk ve cinsel ilişkide ağrı tedavisi, menopoza bağlı vulvo vaginal atrofi (deri incelmesi) tedavileri ve idrar kaçırma tedavisi, yüz gençleştirme, çil tedavisi, leke tedavisi, et benlerinin alınması ve ameliyat izlerinin azaltılmasıdır.

Lazer ile Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Hasta jinekolojik masaya alınır. Muayene için kullandığımız vajinal spekulum ile vajina içerisi görülür hale getirilir. Lazerin etkisini artırmak için vajinanın içerisi gazlı bez ile kurulanır. Ardından resimde gördüğünüz cihaz vajina içerisine uygulanır ve vajinanın duvarlarına mikronluk çok sayıda lazer atışı yapılır. Bu lazer atışları idrar yolunun çevresindeki kollajenin yapımını da artırdığı için idrar kaçırma sorunu olan hastalarda ilk seansta bile idrar kaçırmanın düzeldiğini izlemekteyiz.

İşlem için aç susuz olmaya gerek yoktur. Anesteziye gerek olmaz çünkü vajina içi, lazer atışlarının ağrısını hissetmez. Operasyon 10-15 dakika sürer. İşlem sonrası hasta işine dönebilir, günlük aktivitelerinden uzaklaşması gerekmez. Vajina dokusunun iyileşirken koyu renkli bir akıntı olması doğaldır ve bu iyileşmeye fırsat vermek için 7 gün ilişki önerilmez. 7 gün geçtikten sonra ilişkiye girilebilir.

Genelde 1 ay arayla 2 uygulama önermekteyiz. Bazı durumlarda 3-4 uygulamaya kadar çıkılabilir. Etkinin devamlı olması için lazer tedavisi yılda bir tekrarlanabilir.

İşlemin etkisi hem kadında hem erkekte 3 hafta sonra hissedilmeye başlar. 2. Seanstan 3-4 hafta sonra optimum etki elde edilir.

Lazer tedavisinin vajinaya etkisi

Lazer atışlarının izleri mukozada bu şekilde görülmektedir.

Şimdi gelin rugaları silinmiş, genişlemiş bir vajina mikroskop ile nasıl görülüyor ona bakalım.

Üstteki koyu mavi kısım vajina mukozası, gördüğünüz gibi incelmiş, fonksiyonunu kaybetmiş. Şimdi bu vajinaya lazer uygulayalım ve hemen tekrar mikroskop ile inceleyelim.

Gördüğünüz gibi lazerin etkisi ile dokuda bir miktar bozulma meydana geldi ve lazerden 30 gün sonra vajinaya tekrar bakalım ne göreceğiz.

Üst tabakanın nasıl yenilendiğini, mukozanın kalınlaştığını görmekteyiz. İki resmi yan yana koyunca nasıl bir değişim olduğunu daha net göreceğiz.

Şimdi de mikroskop değil gözümüz ile değişikliği gözleyelim.

Lazer atışlarının izleri mukozada bu şekilde görülmektedir.

Değişimi gözleyelim;

İKİ Seansdaki Değişim;

Başka bir örnek

Genelde 1 ay arayla 2 uygulama önermekteyiz. Bazı durumlarda 3-4 uygulamaya kadar çıkılabilir. Etkinin devamlı olması için lazer tedavisi yılda bir tekrarlanabilir. İşlemin etkisi hem kadında hem erkekte 3 hafta sonra hissedilmeye başlar. 2. Seanstan 3-4 hafta sonra optimum etki elde edilir.