Search
Close this search box.

PREGNANCY

Dr.Eser AĞAR Muayenehanesi

2017 yılı Haziran ayında Silivri de faaliyete açtığımız muayenehanemizde Kadın Hastalıkları ve Doğum Branşında hastalara hizmet verilmektedir. Renkli ultrasonografi ile gebelikler değerlendirilmekte, NST ile bebeğin iyilik hali değerlendirilmekte ve tüm laboratuvar tetkikleri yapılabilmektedir. Küçük cerrahi müdahaleler, lokal anestezi ve lazer ile genital bölge estetiği, rahim ağzı yaralarının lazer ile tedavisi, vajinal daraltma, siğil (kondilom) tedavisi, ben (nevüs) alma işlemleri , biyopsi işlemleri gerçekleştirilmektedir. Genel anestezi gerektiren daha büyük cerrahi işlemler, anlaşmalı olduğumuz hastanelerde gerçekleştirilmektedir.

Gebelik Muayenesi

Gebelik, başından sonuna kadar her döneminde farklı incelemelerin yapıldığı, anne sağlığı yanında bebeğin de sağlığının izlendiği çok önemli bir dönemdir. Tüm kadınların, gebe kalmadan önce en az bir kez kontrole gelmeleri önerilir. Bunun dışında gebe olduğunu anlayan anne adaylarının mümkün olan en kısa zamanda gebelik takiplerine başlamak için doktora başvurmaları gereklidir. Ünitemizde belirlenen zamanlarda muayene, 4 boyutlu ultrasonografi, ikili test, ense kalınlığı ölçümü, üçlü test, dörtlü test, Doppler USG ve NST gibi çeşitli tetkikler için çağrılmaktadır. Ayrıca gebelere, özel olarak eğitilmiş hemşireler tarafından, belirli gün ve saatlerde olmak üzere doktor kontrolünde eğitim verilmektedir.

Gebe muayenesi öncesi bilmeniz gerekenler

Muayene için gelirken, sizde bulunan daha önce yapılmış tüm tetkiklerinizi, varsa gebe takip formunuzu, dosyanızla beraber getirmeyi unutmayınız. Muayene randevusu verilen tarih ve saatte kliniğimize gelerek sekreterimize randevunuz hakkında bilgi vererek bekleme salonuna geçiniz. Muayene sıranız geldiğinde çağrı yapılacaktır.

Doktorunuzun yanında rahat hissedebilmeli, sorunlarınızı açık bir şekilde anlatabilmeli, sorduğunuz soruların cevapları sizi aydınlatabilmeli, muayene sırasında sizin rahat olabilmeniz için elinden geldiği kadar yardımcı olabilmelidir. Aradığınız tüm bu özellikleri kliniğimizde bulacaksınız.

Bir bebek beklediğini öğrenen kadının vereceği en önemli karar hamilelik ve doğum esnasında kendisine destek olacak doktorunu seçmektir. Silivri’deki muayenehanesinde hizmet veren Dr.Eser AĞAR, gebeliğin başından doğum sonrasına kadar anne ve bebeğin durumunu takip eder.

Fetal DNA Testi ( NIFTY – NIPT )

Anne karnındaki bebeğin kromozomlarına ancak amniyosentez, kordosentez ya da koryon villüs örneklemesi gibi işlemler ile bakabiliyorduk ve bu işlemler ne yazık ki bebek açısından riskli işlemlerdi.

Uzun yıllardır hamile kadınların kanında fetüse ait hücrelerin gezdiğini biliyorduk. O zamanlar hayalimiz bu hücreleri anne kanında ayırıp bebeğin kromozomlarına ulaşmaktı ama bunu yapacak teknoloji henüz gelişmemişti.

Sevindirici ki son bir kaç yıldır bu teknoloji gelişti ve anne karnındaki bebeğin kromozomlarına bakabiliyoruz ve bunu annenin kolundan alınacak bir tüp kan ile gerçekleştirebiliyoruz. O kanda bebeğin annenin kanına karışan kromozom parçacıkları bulunuyor ve tetkik ediliyor. Kan aldıktan 10 gün sonra %99,5 başarı oranı ile sonuç geliyor. Şu koşullarda malesef yine %100 sonuç veremiyor ama yine de gerçekten çok rahatlatıcı bir oran. Tıbbi algoritma bize şunu öneriyor. İkili tarama testinden sonuç 1/1000 ve üzerindeyse aileye testi anlat, riskleri bilsinler eğer 1/300 ve altındaysa aileye %100 sonuç veren amniyosentez, koryon villüs örneklemesi ya da kordosentez öner. Sonuç 1/300-1/1000 arasında çıkarsa hastaya anne kanında fetal hücre dnası (NIPT – NIFTY) öner.

Zaman içerisinde bu test %100 başarı şansı ile sonuç verir hale gelirse o zaman amniyosentez işlemi çok sınırlı vakalarda yapılacak.

Fetal Dna Testinin dezavantajı ise pahalı olması. Baktığı hastalık sayısı ve firmalara göre değişkenlik göstermesi nedeni ile fiyatlar değişkenlik gösteriyor.

Bazen aile çok endişeli olabiliyor. İleri yaş gebeliği varsa, kişisel veya aile geçmişinde kromozomal bozukluk varsa ikili tarama testini yaptırmadan da kendi isteği ile NIFTY testi yaptırabilir. Fetal fraksiyon oranının yeterli olması için 10. gebelik haftasından sonra fetal dna testi yapılabiliyor.

Merkezimizde 70 adet kromozom hastalığına bakan NIFTY testi yapılmaktadır.

Dr.Öğr.Üyesi Eser Ağar Kadın Sağlığı Ünitesi açıldı. Randevu için 0 212 728 63 61 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.