Gönderen Konu: Teorik Bilgi  (Okunma sayısı 352 defa)

Çevrimdışı Dr.Eser AĞAR

  • Administrator
  • Aktif Üye
  • *****
  • Adınız Soyadınız: Dr.Eser AĞAR
Teorik Bilgi
« : Kasım 22, 2017, 12:34:46 ÖÖ »
Adet Kanaması


Bayanlarda her ay meydana gelen, doğurganlığın devam etmesi için gerekli fizyolojik bir süreçtir. Vücut her ay kendisini muhtemel bir gebelik için hazırlar. Rahim iç duvarı git gide kalınlaşır, bu kalınlaşmanın amacı döllenen yumurtanın kolayca yerleşmesini ve beslemesini sağlamaktır. Eğer döllenme olmazsa vücut döllenme olmadığının farkına varır, hazırlanmış rahim içi tekrar eski haline dönmek için yıkılır. Bu yıkım ürünleri adet kanaması ile atılır. Bu döngü her ay tekrar eder.

İlk Adet Kanaması

Ortalama 12.5 yaşında kız çocuğu ilk adetini görür. Bu "ilk kanama" henüz yumurtlama olmadığından, düzenli oluşan bir adet kanaması değildir. Yumurtlama sürecibaşladığında oluşan adet kanamaları, düzenli hale gelir.

Adet Kanama Miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. 2-7 gün arası adet görme olağandır. Daha kısa veya daha uzun süren durumlar bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.


Adet Hesaplama, Adet Günü Hesaplama

Adetin başladığı gün birinci gündür. Adetin 14. Günü dediğimizde adetin başladığı gün baz alınarak hesap yapılmalıdır. Adet günü doğum kontrol ilacı kullanırken, yumurtlama dönemini belirlerken ya da korunma amacıyla hesaplanmalıdır. Adetin bittiği değil başladığı tarih esas alınmalıdır.

Adet Sancısı çok sık rastlanan, genellikle adet döneminde hormon ve medyatörlerin salınımı ile meydana gelen bir belirtidir. Başka bir hastalığın olmadığının anlaşılması ile sancının adet sancısı olduğu anlaşılır. Çok şiddetli adet sancısı olan hastalarda endometriozis, çukulata kistleri, yumurtalık kisti, pelvik enfeksiyon vb. hastalıklar araştırılmalıdır. Adet sancısının tedavisi kolaydır ama bazı incelikleri vardır. Doktorunuzdan bu konuda yardım istemelisiniz.


Düzensiz adet, Adet Düzensizlikleri

Bayanların hayatında çok sık karşılaşılan bir durumdur. Çoğu zaman geçici ve zararsızdır. Ancak yine de doktora başvurulmalıdır. Klinik olarak nedeni saptanamayan düzensiz ve her iki adet arasındaki kanamaya disfonksiyonel uterin kanama denir. Tüm jinekolojik başvuruların %10-15’ini oluşturur.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri

Yeni adet görmeye başlayan ve menopoz yaklaşan bayanlarda yumurtlama olmadığından adet düzensizdir. Aynı şekilde yumurtlamanın olmadığı veya düzensiz olduğu polikistik over sendromu, yumurtalık kistleri, prolaktin yüksekliği, tiroid hormonu bozuklukları gibi hormonal dengesizlikler, yoğun stres, şehir ve ülke değişikliği de adet düzensizliğine sebep olabilir.

Adet Azalması Nedenleri

Adet miktarının azalması çoğu zaman sebepsizdir. Herhangi bir problem olmadan da adet miktarı zaman içerisinde değişkenlik gösterip azalabilir.

Adet Düzensizliği Tedavisi genellikle doğum kontrol hapları ile yapılır. Ame yine belirtmek isterim ki adet düzensizliğinin bir çok sebebi olacağından ezbere, eczaneden alınan ilaçlar olabilecek bir hastalığın tanısında gecikmeye yol açabilir.


Düşükten Sonra Adet

Düşük yaptıktan sonra ilk adet çoğunlukla bir ay sonra başlar. Ancak düşük yapılan gebelik haftasına göre bu süre daha uzun olabilir. Süre uzadığında ikinci bir gebelik ihtimalini ekarte etmek için doktor kontrolü gereklidir.

Adet Kesici İlaçlar, Adet Kesen İlaçlar

Psikiyatrik ilaçların bir kısmı adet gecikmelerine sebep olabiliri. Bazı ağrı kesiciler adet miktarını azaltabilir. Ağrı kesicilere bağlı olarak adet miktarının azalmasının tıbben bir sakıncası yoktur.

Adet Gecikmesinin Sebepleri

Doğurgan dönemde en sık sebebi gebeliktir. Gebelik dışındaki sebeplerle de adet gecikebilir. Yumurtlama olmaması, hormonal sebepler, tiroid hastalıkları, hipofiz bezi hastalıkları, yumurtalık kistleri, polikistik over sendromu, yoğun stres, yer değişikliği, iklim değişikliği gibi sebeplerle de adet gecikebilir. Adet görmeye yeni başlayanlarda ve menopoz dönemine yaklaşan bayanlarda yumurtlama olmadığından adet gecikmeleri olağandır. Adet gecikmesinin tedavisinde gebelik ve hastalık ekarte edildiğinde progesteron ilaçları ile adet söktürülür.


Tatile, hacca, umreye gidecek olanlar ve sınava girecek kişiler adet geciktirmek için tarafımıza başvurmaktadırlar. Böyle bir planınız varsa adet görmek istemediğiniz dönemdeki adetinizden bir önceki adette bize başvurursanız daha kesin sonuç almaktayız. Adet geciktirmek için doğum kontrol hapları ve progesteron ilaçları kullanılmaktadır. Bu konuda başarılı olmak için bir uzman tarafından doğru müdahale yapılması gerekmektedir. Adet geciktirme işleminden sonra olacak adet her zamankinden fazla olacaktır. Bu konuda hazırlıklı olunuz. Çok acil durumlarda adeti kesmek veya geciktirmek için rahim içi menstrüel regülasyon dediğimiz yöntemle kazınabilmektedir. Tüm bu yöntemler normal fizyolojiye aykırı olduğundan sadece çok gerekli durumlarda yapılmalıdır.
Randevu almak isteyen hastalarımız ( 0212 ) 728 63 61 numaralı telefondan ya da web sitemiz üzerinden randevu alabilirsiniz.