Gönderen Konu: Teorik Bilgi  (Okunma sayısı 318 defa)

Çevrimdışı Dr.Eser AĞAR

  • Administrator
  • Aktif Üye
  • *****
  • Adınız Soyadınız: Dr.Eser AĞAR
Teorik Bilgi
« : Kasım 20, 2017, 04:27:05 ÖS »
Molluscum Contagiosum

Molluscum Contagiosum Nasıl Bulaşır

Poxvirus grubundan olan molluscum contagiosum virüsü ciltte hafif bir lezyonla kendini gösterir. Bu etken cinsel ilişki dışında doğrudan vücut teması ve kontamine havluların ortak kullanımı ile de kişiden kişiye bulaşabilir. Kuluçka dönemi 7 gün ila 6 aydır. Tipik lezyonlar küçük, ortası pembe, beyaz(sıkınca içinden peynirimsi bir madde çıkar) papüller olarak gelişir ve genellikle alt karın, pubis, dış genitaller ve baldırların iç yüzünde yerleşir.

Tipik lezyonların varlığında, klinik görüntü tanı koymak için yeterlidir. Ancak, şüpheli vakaların doğrulanmasında, sıkılınca lezyonun ortasından çıkan beyaz madde bir lam üzerine alınarak karanlık alan mikroskopunda bakılır ve “molluscum body” olarak adlandırılan klasik intrasitoplazmik inklüzyonların görülmesi gerekir.

Bulaşma periyodu tam bilinmemekle birlikte, görünür lezyonlar olduğu sürece, bulaştığı kabul edilir.


Molluscum Contagiosumdan Korunma

Enfekte kişilerle ve onların kullandıkları havlu, yatak çarşafı, iç çamaşırı gibi eşyalarla fiziki temastan kaçınılmalıdır.

Çamaşırhanede ortak yıkanan ve kullanılan çamaşırların 55C’de 20 DK yıkanması ve yatak takımları ile iç çamaşırlarının mutlaka ütülenmesi önerilmelidir.

Molluscum Contagiosum Tedavisi
Herbir lezyon iğne ile delinerek içindeki peynirimsi madde hafifçe sıkılarak çıkarılmalı ve içine fenol uygulanmalıdır.
Randevu almak isteyen hastalarımız ( 0212 ) 728 63 61 numaralı telefondan ya da web sitemiz üzerinden randevu alabilirsiniz.