Gönderen Konu: Teorik Bilgi  (Okunma sayısı 356 defa)

Çevrimdışı Dr.Eser AĞAR

  • Administrator
  • Aktif Üye
  • *****
  • Adınız Soyadınız: Dr.Eser AĞAR
Teorik Bilgi
« : Kasım 20, 2017, 04:09:29 ÖS »
Normal Vajina Akıntısı

Jinekoloji kliniklerinde sıklıkla görünen sorun vajina akıntısıdır. Ancak her vajina akıntısı anormal veya bir enfeksiyonun semptomu olarak kabul edilmemelidir. Tipik olarak, normal vajina akıntı ya farkedilmez ya da çamaşırda hafif bir renk değişikliğine neden olabilir. Normal akıntı renksiz, kokusuz, beyaz, kimi zaman yumurta akı kıvamında bir akıntıdır ve pH ’ı 4.5 dan küçüktür. vajina akıntısının miktarı ve şekli çeşitli faktörlere bağlı olarak farklılıklar gösterebilir; örneğin, menstrüel siklusun fazına göre niteliği değişebilir. Ovulasyon öncesi endoservikal glandlardan salgılanan ince, servikal mukus artarak vajinal akıntısının artışına neden olur. Bu artış ovulasyon sırasında doruk noktasına ulaşır, bir sonraki menstürasyona kadar giderek azalır.

Normal vajina akıntısına neden olan faktörler:

Yaş:
Cinsel aktif yaşlardaki kadınlarda vajen akıntısı ileriki yaşlardaki kadınlara göre daha fazladır.

Parite:
Doğumu izleyerek vajinal akıntı artabilir ve yıllarca devam edebilir.

Kontraseptif yöntem:
Bariyer öntemler, spermisit kremler, köpükler vajina akıntısını arttırabilir. Kombine oral kontraseptif veya mini hap kullananlarda ise normalden daha az vajen akıntısı vardır ve bu kişilerde siklus gününe göre değişilkik olmaz.

Vajinal duş:
Vajinal duş her ne kadar başlangıçta vajen akıntısını azaltır gibi görünse de kimyasal irritasyon ile normal ve patojen mikrofloranın tekrar gelişmesine neden olarak akıntıyı arttırır.
Randevu almak isteyen hastalarımız ( 0212 ) 728 63 61 numaralı telefondan ya da web sitemiz üzerinden randevu alabilirsiniz.