Gönderen Konu: Teorik Bilgi  (Okunma sayısı 338 defa)

Çevrimdışı Dr.Eser AĞAR

  • Administrator
  • Aktif Üye
  • *****
  • Adınız Soyadınız: Dr.Eser AĞAR
Teorik Bilgi
« : Kasım 20, 2017, 02:32:25 ÖS »
Hamilelikte Yolculuk

Anne adaylarının, tatile gitmeden önce doktor kontrolünden geçmesi, bu konuda hekimini bilgilendirmesi, çok sıcak ya da çok soğuk bölgeleri tercih etmemeleri ve mutlaka tıbbi dosyanın fotokopisini yanına alması önerilir.

Anne adaylarının, doğum sonrası süreçte fiziken ve psikolojik olarak bazı sıkıntılar yaşayabilmektedir, Doğum öncesinde tatili fırsat bilen gebeler, sağlıklı ve sorunsuz bir tatil için hekiminin önerilerini göz ardı etmemelidir.


HEKİMİNİZİ BİLGİLENDİRMEYİ İHMAL ETMEYİN

Anne adayları, tatil tarihi hakkında doktorunu bilgilendirmesi gerekir. Tatilin geçirileceği yere yakın mesafede tam teşekküllü bir hastanenin olmasına dikkat edilmeli, hastanenin tam yeri öğrenilmelidir.

Seyahate giderken, tıbbi dosyanın bir fotokopisinin de alınması gerekir, Olası bir sorun olduğunda, hekim tarafından, bugüne kadar yapılan takiplerin ve anne adayı ile bebeğin genel sağlık durumlarının ne olduğu konusunda bilgi sahibi olması, yapılacak müdahale için çok önemlidir. Bu, müdahale için hem zaman kaybını önleyecek hem de doğru tanının ve uygun müdahalenin yapılmasını sağlayacaktır.

Doğum tarihinin yakın olması durumunda, seyahate gidilecek yerlerin çok uzak olmaması uygun olmaz, Özellikle erken doğum riski olan gebelerin 30.gebelik haftasından sonra bulundukları şehirden çıkmamaları gerekmektedir. Seyahatin, bizzat olumsuz etkisi olmamakla birlikte, seyahat sırasında olabilecek olumsuzluklar önemlidir. Olası bir ters durum karşısında hem annenin hem de bebeğin hayatı tehlikeye girebilir.


DİNLENDİRİCİ YERLER TERCİH EDİLMELİ

Uzun, kapsamlı turların ve kişinin yaşadığı iklimden çok farklı koşullara sahip olan bölgelerin tatil için seçilmesi uygun olmaz. Anne adayının yaşadığı bölgeden farklı olan aşırı sıcak ya da aşırı soğuk hava koşulları, şişkinlik, kramp, çarpıntı ya da halsizlik gibi etkilere neden olabilir.

Bölgesel ve tarihsel gezi ağırlıklı kültür programlarının, fiziksel yorgunluğa neden olabilir, dinlendirici ve kalabalıktan uzak sakin yerlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

3-5 saatten fazla süren yolculukların, anne adayının kan dolaşımını olumsuz etkileyebileyebilir, hareketsizliğe bağlı alt uzuvlarda derin toplar damarlarda pıhtı oluşma riski artabilir, uzun süren yolculuklardan kaçınılması gerekir.

Araba ile yapılan seyahatlerde sık sık mola verilmlidir, tren yolculuklarında kısa yürüyüşler yapılması faydalı olacaktır zira hareketlilik, derin toplar damarlarda pıhtı oluşma riskini azaltır.

Emniyet kemerinin de mutlaka takılması gerekir, emniyet kemerinin takılı olması, meydana gelebilecek sarsıntıda bebeğe gelebilecek zararları önleyecektir.

Uçak yolculuğunun söz konusu olduğu durumlarda da mutlaka doktorun konu hakkında bilgilendirilmesi gerekir. Uzun uçak ve diğer araçlarla yapılan seyahatlerde derin toplar damarlarda pıhtı oluşma riskini azaltmak için yürüyüşler yapılmalı ve bol sıvı alınmalıdır.


ÖNERİLER

    Hamileliğin yedinci ayından sonra, uzun yolculuktan kaçınılmalı,
    Aşırı sıcak ve yüksek rakımlı bölgelere gidilmemeli,
    Yurt dışı tatillerinde gelişmiş ülkeler tercih edilmeli,
    Mikrobik ishale karşı sadece kapalı sular içilmeli,
    Besin zehirlenmesine karşı dışarıda hazırlanmış salata, az pişmiş et ve mayonezli ürünler yenilmemeli,
    Bol sıvı alınmalı ve lifli besinler tüketilmeli,
    Gidilecek bölgedeki sağlık kurumlarının telefonları alınmalı,
    Rahat, ince, hava alan giysiler ve alçak topuklu ayakkabıları giyilmeli.


Randevu almak isteyen hastalarımız ( 0212 ) 728 63 61 numaralı telefondan ya da web sitemiz üzerinden randevu alabilirsiniz.