Dr.Eser AĞAR Kadın Sağlığı Ünitesi

JİNEKOLOJİ => Adet İle İlgili Problemler => Adet Sancısı => Konuyu başlatan: Dr.Eser AĞAR - Kasım 22, 2017, 12:30:52 ÖÖ

Başlık: Teorik Bilgi
Gönderen: Dr.Eser AĞAR - Kasım 22, 2017, 12:30:52 ÖÖ
Adet Sancısı


Kadınların adetlerini ağrılı görmelerine hekimlikte dismenore denir. Kadınların çoğu aybaşlarında hafif bir rahatsızlık duyabilir, ancak dismenorede kolik tarzında şiddetli bir ağrı, kusma, bulantı, başağrısı ve halsizlik vardır.

Dismenore kuvvetli kasılma yapan rahim adalesinin kansız kalmasından veya ender olarak rahmin arkaya dönük (retroversiyon) oluşundan kaynaklanır. Sonradan meydana çıkan dismenorelerde ise sebep olarak kronik pelvis iltihabı veya endometriosis bulunabilir.

Ovulasyonsuz yani yumurtalıklardan yumurta atılmadan husule gelen âdet kanamalarında dismenore görülmez. Evlenmemiş veya çocuk yapamayan kısır kadınlarda ovulasyonsuz adet sık görülen bir olaydır. Bu gözlemden yararlanılarak bazı dismenore vakalarının hormonlarla tedavisi yönüne gidilir.


Tedavide ağrı kesici ilaçlar (aspirin, parasetamol, kodein, mefenamik asit v.b.) hormonlar (kontraseptifler, progesteron) kullanılır. Bazı hastalarda rahim ağzının genişletilmesi yani servikal dilatasyon gibi operasyonlar faydalı olmaktadır.