Dr.Eser AĞAR Kadın Sağlığı Ünitesi

JİNEKOLOJİ => Genital Enfeksiyonlar => Molluscum Contagiosum => Konuyu başlatan: Dr.Eser AĞAR - Kasım 20, 2017, 04:27:05 ÖS

Başlık: Teorik Bilgi
Gönderen: Dr.Eser AĞAR - Kasım 20, 2017, 04:27:05 ÖS
Molluscum Contagiosum

Molluscum Contagiosum Nasıl Bulaşır

Poxvirus grubundan olan molluscum contagiosum virüsü ciltte hafif bir lezyonla kendini gösterir. Bu etken cinsel ilişki dışında doğrudan vücut teması ve kontamine havluların ortak kullanımı ile de kişiden kişiye bulaşabilir. Kuluçka dönemi 7 gün ila 6 aydır. Tipik lezyonlar küçük, ortası pembe, beyaz(sıkınca içinden peynirimsi bir madde çıkar) papüller olarak gelişir ve genellikle alt karın, pubis, dış genitaller ve baldırların iç yüzünde yerleşir.

Tipik lezyonların varlığında, klinik görüntü tanı koymak için yeterlidir. Ancak, şüpheli vakaların doğrulanmasında, sıkılınca lezyonun ortasından çıkan beyaz madde bir lam üzerine alınarak karanlık alan mikroskopunda bakılır ve “molluscum body” olarak adlandırılan klasik intrasitoplazmik inklüzyonların görülmesi gerekir.

Bulaşma periyodu tam bilinmemekle birlikte, görünür lezyonlar olduğu sürece, bulaştığı kabul edilir.


Molluscum Contagiosumdan Korunma

Enfekte kişilerle ve onların kullandıkları havlu, yatak çarşafı, iç çamaşırı gibi eşyalarla fiziki temastan kaçınılmalıdır.

Çamaşırhanede ortak yıkanan ve kullanılan çamaşırların 55C’de 20 DK yıkanması ve yatak takımları ile iç çamaşırlarının mutlaka ütülenmesi önerilmelidir.

Molluscum Contagiosum Tedavisi
Herbir lezyon iğne ile delinerek içindeki peynirimsi madde hafifçe sıkılarak çıkarılmalı ve içine fenol uygulanmalıdır.