Dr.Eser AĞAR Kadın Sağlığı Ünitesi

GEBELİK GENEL BİLGİLER => Gebelik Süreci İle İlgili Sorular => Hamilelikte Zeka Testi => Konuyu başlatan: Dr.Eser AĞAR - Kasım 20, 2017, 02:45:54 ÖS

Başlık: FETAL HÜCRE DNA TESTİ
Gönderen: Dr.Eser AĞAR - Kasım 20, 2017, 02:45:54 ÖS
NIPT (FETAL HÜCRE DNA TESTİ)
Fetal Hücre DNA testi, bebek DNA’sında fazla ya da eksik genetik bilgiden kaynaklanan Down sendromu ve diğer belirli genetik durumları tarayan bir non-invaziv prenatal testtir (genellikle NIPT olarak adlandırılır). NIPT anneden az miktarda kan almayı içerir ve 10. haftadan itibaren yapılabilir. Sonuçlar 10 iş günü içerisinde alınabilir. NIPT geleneksel tarama metodlarından daha yüksek başarı oranına sahiptir ve amniyosentez gibi invaziv (girişimsel) prosedürlerin aksine anne veya bebek için düşük riski oluşturmaz.
NIPT ne taraması yapar?

NIPT doğumda en sık görülen üç trizomi durumu olan Down sendromu, Edwards sendromu ve Patau sendromunun tespiti için tarama yapar. Bağımsız doğrulama çalışmaları NIPT testinin bu durumların tespitinde >%99 başarı oranına sahip olduğunu göstermiştir. NIPT ayrıca delesyon sendromları ve cinsiyet kromozomları anöploidileri gibi diğer genetik durumlar için test opsiyonları sunar. Unutmayın, herhangi bir genetik test yaptırmadan önce her zaman test edilecek koşulları tamamıyla anlamak için yetkin bir sağlık personeline danışmak önemlidir.
Başlık: Ynt: FETAL HÜCRE DNA TESTİ
Gönderen: hanifecelik - Kasım 20, 2017, 09:01:01 ÖS
Hocam merak ettim acaba bu testin fiyatı ne kadar?
Başlık: Ynt: FETAL HÜCRE DNA TESTİ
Gönderen: Dr.Eser AĞAR - Kasım 21, 2017, 10:59:53 ÖÖ
Merhaba,
Testi yapan firmaya ve bakılan kromozomal hastalık sayısına göre fiyat takriben 1700-2200 TL arasında değişiyor.