Dr.Eser AĞAR Kadın Sağlığı Ünitesi

GEBELİK GENEL BİLGİLER => Gebelik Süreci İle İlgili Sorular => Down Sendromu Hakkında => Konuyu başlatan: Dr.Eser AĞAR - Kasım 20, 2017, 02:36:47 ÖS

Başlık: Teorik Bilgi
Gönderen: Dr.Eser AĞAR - Kasım 20, 2017, 02:36:47 ÖS
Mutsuz Doktor! Çaresiz Hasta!
(e-ha haber ajansının yayınladığı haberden alıntıdır)

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Eser Ağar, Sağlık Bakanlığı’nın kanun çıkararak hekimlere zorunlu mesleki sorumluluk sigortasını şart koşması ile birlikte doktorlara karşı açılan tazminat davalarında son yıllarda ciddi artış meydana geldiğini bildirdi.

Dr.Eser Ağar yaptığı açıklamada, “Eskiden hasta doktora güvenirdi. Doktor kendine daha geniş alan bulurdu, insiyatif alırdı, hasta üzülmesin diye bazı düşüncelerini içinde saklardı. Açılan tazminat davaları hekimleri korkuttu, insiyatif almaz oldular ve suçlanmamak adına olabilecek en kötü sonuçlar hasta ile paylaşılıyor ve hasta sorumluluğu tek başına yüklenmek zorunda kalıyor. Hastanın hastalığı hakkında bilgi edinmesi en doğal hakkı, ancak bunun da bir sınırı olmalı.” dedi.

Dr.Eser Ağar konu ile ilgili olarak,”Hamilelere yapılan ultrason incelemesinde bebeğe ait bütün bulgular normal olsa bile bebeğin down sendromlu doğma ihtimali olduğunu işaret eden Ağar, ne kan tahlilleri ne de aylık ultrason incelemelerinin kesin sonuç vermeyeceğini, kesin sonuç elde etmek için amniyosentez yani, bebeğin içinde yaşadığı sıvıdan iğne ile örnek alıp kromozom tahlili yapmak gerektiğini belirtti. Dr.Ağar amniyosentez sonucunda her 300 hamileden birisinin düşük yapma ihtimali olduğunu, yeni kanunlara göre doktorun bu bilgiyi hastaya sunmak ve bir seçim yapmasını istemek zorunda olduğunu bildirdi.


    Dr.Ağar “Hasta kaderine razı olmak ile amniyosentez arasında gidip geliyor. Doktor, bu bilgiyi hastaya vermezse ve bebek down sendromu ile doğarsa yasalar karşısında suçlu kabul ediliyor. Diğer yandan bu bilgi hasta ile paylaşıldığında hastanın yaşayabileceği psikolojik baskıyı ve çaresizliği tahmin etmek çok güç değil. Sonuç olarak yeni sistemde hem doktorlar hem de hastalar mutsuz.” şeklinde konuştu.